Drzewa upamiętnią Kazimierza Pałkę i Grzegorza Kaliciaka

1

W Prudniku przybędą dwa nowe pomniki przyrody.

Z wnioskiem o ich ustanowienie do Rady Miejskiej w Prudniku wystąpił Zarząd Powiatu. Ochroną objęte zostaną dwa dęby czerwone położone na terenie przyszkolnego parku za budynkiem II Liceum Ogólnokształcącego wchodzącego w skład Zespołu Szkół Rolniczych. Zgodnie z sugestią starosty będą nosić imiona Grzegorz i Kazimierz.

„Grzegorz” odnosi się do Grzegorza Kaliciaka, prudniczanina, ucznia „Rolnika”, słynnego dowódcy obrony ratusza w irackiej Karbali. Dąb ma obwód pnia 310 cm

„Kazimierz” odwołuje się do postaci Kazimierza Pałki, dyrektora Zespołu Szkół Rolniczych, nauczyciela, sportowca i trenera, wyróżnionego odznaczeniami państwowymi (m.in. Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski). Dąb „Kazimierz” ma obwód pnia 272 cm.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Opolu, wyrażając pozytywną opinię na temat ustanowienia pomników, podkreśliła, że będą to jedyne dęby czerwone objęte ochroną w powiecie prudnickim i są „jednymi z mniejszych drzew tego gatunku w skali województwa”. Niemniej dodano, że rośliny są najokazalsze spośród wszystkich drzew na terenie przyszkolnego parku. Początkowo planowano objąć ochroną pomnikową cztery drzewa (trzy dęby czerwone i jeden modrzew europejski), ale ostatecznie ograniczono się do dwóch (dwa nie spełniały wymogów).

Nadzór nad pomnikami sprawować będzie starosta, co oznacza, że powiat, w uzgodnieniu z organami ochrony przyrody, odpowiadać będzie za pielęgnację drzew. Następne pokolenia będą więc miały okazję podziwiać coraz okazalsze dęby.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here