Kwesta na cmentarzu

3

Po rocznej – spowodowanej epidemią – przerwie na cmentarzu komunalnym w Prudniku odbędzie się kwesta na rzecz ratowania pomników zasłużonych prudniczan.

Dzięki środkom zebranym w 2019 r. oraz wsparciu Gminy Prudnik odnowiony został pomnik Filipa Roboty, polskiego nauczyciela i działacza społecznego. Już zrealizowane prace odbyły się w uzgodnieniu i pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków. Pionowa część pomnika nie uległa zmianie, natomiast  nagrobek otrzymał płytę, na której umieszczono płaskorzeźbę przedstawiającą popiersie Roboty. Zgodnie z pierwotną ideą zbiórki, kwesta obejmie finansowanie prac wykończeniowych przy nagrobku Roboty oraz przy pomniku burmistrza Prudnika Paula Langego. W 2019 roku zebrano blisko 10 tys. zł.

Kwestarze stać będą przy głównych bramach cmentarza 1 listopada od godz. 10.00. Organizatorem akcji jest Towarzystwo Historyczne Ziemi Prudnickiej, a główną koordynatorką Bogna Lewkowicz.

3 KOMENTARZE

  1. Po rocznej przerwie odbędzie się kwesta a w ubiegłym roku zebrano 10 tys zł czegoś tu nie rozumie…. aaaa faktycznie burmistrz Prudnika nie zamknął cmentarza

  2. To dobrze ze odbedzie sie Kwesta, co prawda to nie Powazki w stolicy, jednak cieszy mnie fakt ze pamieta sie o mogile Filipa Roboty, chociaz mamy tu na prudnickim cmetarzu grobowce z XVIII wieku, ludzi ktorzy przyczynili sie do rozkwitu miasta , co prawda Krolewstwa Pruskiego, ale to zawsze kawalek niemej histori!?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here