W cieniu platana, czyli artyści naszego pogranicza

0
(fot. Grzegorz Weigt)

Wernisaż wystawy Artyści Pogranicza w ramach projektu polsko-czeskiego Sztuka na Pograniczu.

W piątek 11 czerwca w Galerii na poddaszu w Pałacu Fränkla w Prudniku otwarta została wystawa twórców pogranicza polsko-czeskiego. To duża i bardzo atrakcyjna prezentacja, już samo wymienienie obecnych poprzez swoje dzieła autorów robi wrażenie. Stronę czeską reprezentują: Martina Rožanská, Ladisłav Steininger, Svatoslav Böhm. Polscy twórcy to: Jolanta Tacakiewicz-Lipińska, Agata Wilczek i Marian Molenda. To nazwiska dobrze znane w regionie, po obu stronach granicy. Poza Jolantą Tacakiewicz-Lipińską wszyscy pozostali obecni byli na prudnickim wernisażu. Obok nich pojawiło się także wielu innych twórców naszego regionu. Byli obecni także przedstawiciele władz: wicewojewoda opolska Teresa Barańska, starosta prudnicki Radosław Roszkowski i wiceburmistrz Prudnika Jarosław Szóstka.

Gości było wielu, mimo epidemii, dlatego, że chyba po raz pierwszy zdecydowano się na przeprowadzenie wernisażu na świeżym powietrzu, przed wejściem do willi Fränklów. Troszkę ryzykowne posunięcie (sąsiedztwo ruchliwej ulicy), okazało się jednak sukcesem. Atmosfera spotkania była lepsza niż w ciasnym przedsionku pod wejściem do galerii. Warto to powtórzyć, oczywiście dochodzi tu jeszcze czynnik sprzyjającej pogody. Projekt artystyczny realizowany jest przez ośrodki kultury Prudnika i Krnova. Duże spotkanie przygotowane zostało przez pracowników Prudnickiego Ośrodka Kultury: Joannę Korzeniowską, Agatę Wilczek, Kamilę Jamioł, Domnika Puchałę, Marcina Kujawę, Inter Muzyk/Tomasza Kanasa, pod kierunkiem dyrektor Sylwii Gawłowskiej.

Podczas wernisażu z recitalem – muzyka jazzowa, wystąpili goście z Krnova: Jiří Foltýn (piano) i Adéla Tomanová (śpiew).

Projekt „Sztuka na pograniczu” realizują Prudnicki Ośrodek Kultury i Městské informační a kulturní středisko Krnov. W ramach tego projektu mieliśmy już w Prudniku (oraz w Krnovie) kilka wystaw, warsztatów, spotkań. Teraz otwarta została wystawa, która czynna będzie do 30 lipca.

Relacja w najnowszym numerze „Tygodnika Prudnickiego” z 16 czerwca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here