Światło na zabytki – skarby z muzeum w Bruntalu

0
(fot. Grzegorz Weigt)

Muzeum Ziemi Prudnickiej wspólnie z Muzeum w czeskim Bruntalu realizuje projekt „Światło na zabytki. Odkrywane dziedzictwo polsko-czeskiego pogranicza”. To różnorodne przedsięwzięcia, o których informujemy szerzej w aktualnym wydaniu „Tygodnika Prudnickiego” (nr 23 z 9 czerwca, s.10), tymczasem w czwartek 10 czerwca, w ramach tego projektu została otwarta w prudnickim muzeum wystawa „Skarby ze zbiorów Muzeum w Bruntalu”. Ta wystawa składa się czterech części:

– Karel Schara (1896 – 1968) Zapomniany artysta i patriota, „czarodziej pędzla”,

– Rzeźba późnośredniowieczna,

– Wiara i malarstwo,

– Bernard Kutzer (1794-1864) samouk z Horní Údolí.

I to już mówi wstępnie o różnorodności i atrakcyjności tej wystawy. Warto więc odwiedzić prudnickie muzeum podczas wakacji, ekspozycja będzie czynna do 3 września. Wystawie towarzyszy również bardzo porządnie wydany katalog z opisem i cennymi fotografiami.

10 czerwca było praktycznie kilka „otwarć”, bo ze względu na epidemię i chęć przyjęcia wielu gości w mniejszych grupach witano przybyłych cztery razy. Wśród gości z Czech obecna była dyrektor Muzeum w Bruntalu Jitka Koščáková, realizujący projekt po stronie czeskiej: dr Květoslava Málková i dr Petr Vojtal. Obecni również byli: przewodnicząca Rady Miejskiej w Prudniku Alicja Isalska, wiceburmistrz Jarosław Szóstka, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Prudniku dr Sylwia Gawłowska, dyrektor Agencji Sportu i Promocji w Prudniku Małgorzata Halek-Malinowska.

Spotkanie prowadził dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej dr Wojciech Dominiak, obecna była także cała załoga prudnickiej placówki, najwyraźniej stęskniona za kontaktem z publicznością.

Podczas pierwszej odsłony wernisażowi towarzyszyło niecodzienne wydarzenie. Natalia Rygiel, znana wokalistka z Lubrzy z towarzyszeniem Mateusza Dźwigały (klawisze) wykonali kilka śpiewanych wersji wierszy śp. Tadeusza Soroczyńskiego. Znakomite wersje, aranżacje realizowane w ramach projektu „Bliżej sadu”, piękne wykonanie. Zapowiada się cenny muzyczny materiał. Podczas wernisażu obecna była także żona poety Maria Soroczyńska.

Relacja z otwarcia wystawy w najnowszym wydaniu „Tygodnika Prudnickiego” z 16 czerwca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here