Platforma Usług Elektronicznych ZUS ma już 7 milionów użytkowników. Jak jest w Prudniku?

1
(fot. ZUS)

Ponad 67 tys. osób w województwie opolskim potwierdziło dotąd w ZUS założenie konta na Platformie Usług Elektronicznych. Tylko w I kwartale tego roku na taki krok zdecydowało się ponad 2200 mieszkańców regionu, a w całym kraju PUE zyskała aż 121 tys. nowych użytkowników.

Platforma Usług Elektronicznych ZUS to narzędzie z którego od końca 2012 r. korzystają osoby pracujące, emeryci, renciści, przedsiębiorcy oraz lekarze. W prudnickim inspektoracie ZUS profile na PUE potwierdziło dotąd ponad 3,8 tys. mieszkańców miasta i okolicy.

– Na Platformie Usług Elektronicznych można między innymi sprawdzić czy pracodawca regularnie opłaca za nas składki, mieć też wgląd do wystawionych przez lekarza zwolnień chorobowych. Przedsiębiorca może tą drogą zgłosić nowego pracownika do ubezpieczeń czy sprawdzić stan bieżących rozliczeń. Emeryt zaś bez przeszkód może pobrać roczne rozliczenie PIT. Nie dziwi więc fakt, że w ostatnich pandemicznych miesiącach autorska platforma ZUS tak mocno zyskała na popularności. Cieszy nas fakt, że obecnie z PUE korzysta już ponad 7 milionów użytkowników – mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy na województwo opolskie.

W województwie opolskim rekord nowych użytkowników na PUE padł w poprzednim roku, gdy konto na platformie uruchomiło 12,7 tys. osób. Był to wynik dwa razy lepszy niż w 2019 r., gdy w opolskich placówkach ZUS mieszkańcy potwierdzili 5,8 tys. profili. W placówce ZUS w Prudniku w 2020 r. konto na PUE potwierdziło 702 osób. Dla porównania rok wcześniej tylko 211.

Atutem Platformy Usług Elektronicznych ZUS jest to, że wyłącznie na tym portalu rodzice mogą aktywować i płacić za wypoczynek polskim bonem turystycznym.

– Za imprezy i usługi turystyczne zapłacimy bonem turystycznym tylko wtedy, gdy korzystamy z konta na Platformie. Stąd wybitnym pod względem założonych profili był trzeci kwartał ubiegłego roku. Wtedy to rodzice gremialnie rejestrowali się na PUE, po to, by w wakacje płacić bonem. Na przykład na Opolszczyźnie między czerwcem a sierpniem potwierdziliśmy niemal osiem tysięcy nowych kont na PUE. Średnio, w każdym innym kwartale te wielkości oscylują u nas wokół dwóch tysięcy nowych użytkowników – kontynuuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Opolu.

W typowo wakacyjnym, III kwartale 2020 r. profile na Platformie potwierdziło w jednostkach ZUS na terenie całego kraju aż 369,9 tys. osób. Było to więcej niż suma nowych kont potwierdzonych w ZUS w całym 2019 r., kiedy PUE zyskało 315 tys. klientów. To był rekordowy okres i nie ma wątpliwości, że przyczyniła się do tego przedwakacyjna gorączka planowania urlopów oraz perspektywa korzystania z polskiego bonu turystycznego na PUE ZUS. W tym roku może być podobnie. Zwłaszcza, że z programu Polski Bon Turystyczny można korzystać do marca przyszłego roku, a obecnie na niemal 4,3 mln osób uprawnionych, liczba bonów aktywowanych nie przekroczyła 1,8 mln.

Aktualnie w Polsce zarejestrowanych jest 7 milionów 40 tysięcy profili na PUE ZUS. Ponad 3 miliony 150 tysięcy użytkowników zakładając konto na PUE, potwierdziło swą tożsamość w placówce ZUS. Pozostali zrobili to za pośrednictwem profilu zaufanego, kwalifikowanym podpisem elektronicznym oraz przy pomocy bankowości elektronicznej.

– Ciągle poszerzamy zakres usług na PUE ZUS. NA przykład od połowy maja tego roku lekarze i asystenci mogą korzystać z nowych funkcji, które ułatwiają wystawianie zwolnień chorobowych. Pod kątem przedsiębiorców zmodyfikowaliśmy aplikację ePłatnik i dodaliśmy nowe zakładki, które mają pomóc w określeniu kodu wykonywanego zawodu zgłaszanego do ubezpieczeń pracownika. Wszystkie nowości na PUE można śledzić na stronie internetowej Zakładu, w specjalnej zakładce „Nowości na PUE ZUS” – kończy Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS na Opolszczyźnie.

1 KOMENTARZ

  1. Tak Tak , po co podano numery telefonow jesli nikt nie odbiera, ja nie mam komputeryzacji w domu, tylko magnetofon szpulowy ZK120 T i co bedzie!?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here