Dawniej praca, dziś wystawa

2
(fot. Grzegorz Weigt)

Nareszcie! W piątek 12 marca w Galerii na poddaszu w Pałacu Fränkla w Prudniku otwarta została wystawa fotograficzna pt. „Praca i życie na pograniczu”. To kolejny element w cyklu organizowanych imprez w ramach polsko-czeskiego projektu „Sztuka na Pograniczu”, realizowanego przez POKiBP i MIKS Krnov.

Wernisaż wystawy „Praca i życie na pograniczu” miał miejsce 12 marca o godz. 17.00 w sali reprezentacyjnej Pałacu Fränkla w Prudniku. Z kolei wystawa jest tradycyjnie umiejscowiona w Galerii na poddaszu. Otwarcie świadomie przeniesiono na dużą salę – żeby móc zachować tzw. bezpieczną odległość między uczestniczącymi w spotkaniu osobami. Po uroczystym otwarciu wszyscy przybyli na spotkanie mogli przejść, żeby podziwiać ekspozycję.

Na wystawie zaprezentowane zostały zdjęcia wykonane w 2. połowie XX wieku. Jest to więc historia najnowsza, którą jeszcze doskonale pamiętamy. A szczególnie starsze pokolenie bardzo mocno przeżywa. Zdjęcia zaprezentowane na wystawie pochodzą z prywatnych albumów mieszkańców Prudnika i okolicznych miejscowości po obu stronach granicy. Na fotografiach możemy zobaczyć zwykłych ludzi przy pracy oraz codziennych czynnościach. Co więcej, to najczęściej nie są obce osoby, ale znajomi, rodzina.

Kustoszem Galerii na poddaszu jest Agata Wilczek, zaś kuratorem właśnie otwartej wystawy ponownie (tak jak trzech wcześniejszych z tego cyklu) Piotr Kulczyk. Wernisaż otworzyła nowa dyrektor POKiBP dr Sylwia Gawłowska.

Wystawa jest otwarta w każdy poniedziałek i środę do 7 kwietnia, w godz. 9.00-16.00. Podczas zwiedzania galerii obowiązują obostrzenia sanitarno-epidemiologiczne związane z epidemią COVID-19.

Polsko-czeski projekt „Sztuka na Pograniczu” jest kolejnym artystycznym przedsięwzięciem realizowanym przez ośrodki kultury z Prudnika i Krnova w ostatnich latach. W ramach tego projektu, obok innych przedsięwzięć po obu stronach granicy otwarto wcześniej już trzy wystawy fotograficzne: „Prudnik i Krnov na starej fotografii” (24 stycznia 2020), „Prudniczan portret własny” (11 września) i „Na ślubnym kobiercu” (23 października).

Relacja z wernisażu w najnowszym wydaniu „Tygodnika Prudnickiego”.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here