Tu naładujesz samochód elektryczny

0

W środę 16 grudnia przy sklepie „Mrówka” w Prudniku uruchomiono pierwszą w Prudniku stację ładowania samochodów elektrycznych.

Ładowarka oparta na systemie Power EV znajduje się na parkingu w pobliżu ul. Powstańców Śląskich. Instrukcja ładowania znajduje się na dystrybutorze. Można też się wcześniej przygotować, instalując na smartfonie dedykowaną aplikację Power EV (Google Play, App Store). Stacja posiada punkty ładowania dla dwóch pojazdów.

(fot. Andrzej Dereń)

Profesjonalne ładowarki do elektryków to na razie rzadkość, ale biorąc pod uwagę determinację Unii Europejskiej, w tym Polski, w upowszechnianie pojazdów elektrycznych kosztem spalinowych, należy się spodziewać, że będzie ich szybko przybywać. Państwo ma ambitny plan budowy fabryki samochodów elektrycznych Izera w Jaworznie. Budowa fabryki ma się rozpocząć jesienią przyszłego roku. Jeszcze kilka miesięcy temu zapowiadano, że pierwsze samochody zjadą z taśmy produkcyjnej już w 2023 r., teraz mówi się o 2024 r., ale i ten termin jest nieprawdopodobny.

W rejonie ziemi prudnickiej stacje ładowania są już m.in. w Opolu, Nysie, Otmuchowie, Głuchołazach, Rogowie Opolskim, Przylesiu i Kędzierzynie-Koźlu, a po czeskiej stronie granicy w Bruntalu i Jeseniku. U południowych sąsiadów popularne są również stacje ładowania rowerów ze wspomagającym napędem elektrycznym. W ramach tylko jednego projektu w Jesionikach uruchomiono blisko 40 takich punktów, m.in. przy skansenie górniczym w Zlatych Horach, w Jeseniku-Zdroju, Bruntalu, Karniowie (Cvilin), Třemešnej i Karlovej Studance. Pierwszy punkt ładowania elektrosamochodów w Jesionikach powstał już trzy lata temu za sprawą Szkoły Przemysłowej w Bruntalu. Również trzy lata temu w Karniowie na linie komunikacji miejskiej wprowadzono pierwszy autobus elektryczny. W dziedzinie elektromobilności mamy więc do Czechów sporo do nadrobienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here