Jak to jest z wycieczkami do Czech?

0

Czesi podtrzymują swoje wcześniejsze obostrzenia związane z wjazdem do ich kraju obywateli innych krajów. Teoretycznie w celach turystycznych do Czech nie można się udać, nie posiadając negatywnego wyniku testu na koronawirusa, mimo to w Internecie nie brak fotografii i relacji z wycieczek Polaków po czeskim pograniczu.

Dlaczego? Bo nikt nie pilnuje. Czesi nie zdecydowali się na kontrole na swoich granicach, a polska strona nie nałożyła żadnych obostrzeń względem Czechów, stąd i po drugiej stronie granicy nie ma mundurowych. To przymykanie oczu wydaje się sensowne, zwłaszcza wobec Polaków, którzy wybierają się do Czech, by pospacerować w górach i w lasach, gdzie kontakt międzyludzki jest żaden lub niewielki.

We wtorek 15 grudnia na stronie polskiego rządu ukazała się informacja na temat możliwości wjazdu na teren Rep. Czeskiej:

Podróżni z Polski, w tym turyści, mogą wjechać na terytorium Czech na okres powyżej 24 godz., o ile posiadają negatywny wynik testu na koronawirusa. Przyjazd do Czech na okres powyżej 24 godz. wymaga wypełnienia elektronicznego formularza lokalizacyjnego i okazania negatywnego testu PCR wykonanego nie później niż do 72 godz. przed wjazdem lub poddania się testowi PCR w ciągu 5 dni od przyjazdu i przedłożenia wyniku badania do regionalnej stacji higieny.

Wyjątkiem od tej zasady, tj. zwolnieniem z obowiązku wypełnienia formularza lokalizacyjnego i testowania na COVID 19 zostali objęci m.in.: obywatele UE i cudzoziemcy posiadający zezwolenie na pobyt stały lub długoterminowy na terenie UE, którzy w ciągu 12 godz. przejeżdżają przez Czechy tranzytem, lub podróżują do Czech na okres nieprzekraczający 24 godz. z pilnych powodów zdrowotnych, rodzinnych, biznesowych lub zawodowych (przy okazaniu wiarygodnego dokumentu potwierdzającego cel przyjazdu). Turystyka nie jest traktowana jako pilny powód, umożliwiający wjazd do 24 godz. (bez testu i wypełniania formularza lokalizacyjnego).

Decyzją rządu z 14 grudnia, od najbliższego piątku 18 grudnia zostały wprowadzone na terytorium Republiki Czeskiej obostrzenia ograniczające rozprzestrzenianie się COVID 19, poziom ograniczeń został podniesiony do 4 stopnia w skali PES (z 3 stopnia). Kurorty narciarskie zostaną otwarte z dniem 18 grudnia, niemniej infrastruktura hotelowa i restauracje pozostaną nadal zamknięte. Hotele mogą kwaterować jedynie klientów w ramach podróży służbowych, zaś restauracje – oferować jedzenie na wynos. Sklepy będą pracować w normalnym reżimie czasowym, z zastrzeżeniem zachowania wymogów sanitarnych i dystansu społecznego. Od godziny 23.00 do 5.00 poza nielicznymi wyjątkami będzie obowiązywać zakaz przemieszczania się (tzw. godzina policyjna). Wyciągi mogą pracować z uwzględnieniem aktualnych restrykcji sanitarnych (np. dezynfekcja, zachowanie bezpiecznej odległości).

Od początku epidemii na terenie Rep. Czeskiej zidentyfikowano ponad 594 tys. przypadków zakażeń koronawirusem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here