Tu jest Polska

8

Dziś wspominamy jeden z najważniejszych momentów w dziejach Polski – dzień odzyskania niepodległości 11 listopada 1918 roku.

To była chwila szczególna. Na fali upadku dotychczasowych mocarstw europejskich, zaistniała szansa powstania lub odrodzenia państw, w tym Polski. To był początek trudnej drogi wyznaczającej nie tylko charakter ustrojowy i społeczny kraju, ale i ustalenia granic – w salonach dyplomatów i na polach bitew. Niewiele brakowało, by w 1920 r. Polska i duża część Europy znów znalazły się w kajdanach zniewolenia, tym razem przez sowiecką Rosję.

Dziś symbolicznie czcimy tamte wydarzenia wywieszając flagi, oglądając filmy, nieliczni – z powodu epidemii – składając kwiaty i wieńce. To ważne, ale to tylko symbole i gesty. Czasem tylko na jeden dzień. Duma z niepodległości, to przede wszystkim nasza codzienna praca, działanie dla dobra wspólnego – dla większości i mniejszości – i sprawianie, by wszystkim nam, bez względu na przekonania, religię, narodowość, orientację seksualną, sympatie polityczne, bez względu na to, jaką telewizję oglądamy, czy protestujemy w tej czy innej sprawie, czy mieszkamy w wielkim mieście z wielkimi pomnikami, czy w miasteczku z masztem z flagą, żyło się coraz lepiej. Tu lokalnie, w Prudniku, nad Osobłogą, czy u stóp Biskupiej Kopy. Dla nas przede wszystkim tu jest Polska.

Spierajmy się o poglądy, walczmy o swoje prawa, ostro dyskutujmy. To prawa demokracji. Pamiętajmy jednak, że na końcu tej czasem bardzo emocjonującej drogi jest kompromis i zgoda. To umiejętność, której wciąż nam bardzo brakuje.

Andrzej Dereń

8 KOMENTARZE

  1. Cała prawda. Nam, Polakom, wśród europejskich narodów, o wiele trudniej się porozumieć. Ominęła nas lekcja, czy nawet cały rozdział, XIXwiecznego pozytywizmu we własnym państwie. Albo hołdujemy totalnej walce do śmierci (powstania), albo praktyce bezkrytycznej uległości (zabory, PRL).

  2. Franciszek Józef rozpętał I Wojną Światową po której Polska otrzymała niepodległość i jest to upamiętnione nazwaniem Wieży Widokowej (na szczycie Kopy Biskupiej) imieniem Franciszka Józefa.

  3. Niektórym się wydaje, że patriotyzm mierzy się długością skrzydeł husarskich i krojem koszulki patriotycznej. Wielu z nich dzisiaj było widać w telewizji w Wawie.

  4. Jak to na wojence ladnie, kiedy ulan z konia spadnie- tym przyglupom z racami wydaje sie ze to hetmanskie bulawy, to tylko holota pospolity plebs!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here