Przed sąd za klaksony. „To były indywidualne decyzje policjantów”

12
Komendant Krzysztof Urban (fot. KPP Prudnik)

Kilkanaście dni zajęło komendantowi powiatowemu policji w Prudniku udzielenie odpowiedzi na pytania „TP” w sprawie ostatnich protestów. Co ma do powiedzenia mł. insp. Krzysztof Urban?  

(fot. Damian Wicher)

– Na czyj rozkaz prudniccy policjanci represjonowali kierowców uczestniczących w „proteście samochodowym”, który odbył się 2 listopada na ulicach Prudnika? To była Pańska decyzja, czy któregoś z naczelników komendy?

– Każdy policjant, który ukończył kurs podstawowy ma uprawnienia, aby podejmować czynności wobec kierowców popełniających wykroczenia w ruchu drogowym. Funkcjonariusz w przypadku stwierdzenia naruszenia przepisów może nałożyć mandat, zastosować pouczenie, bądź skierować sprawę do sądu. Są to indywidualne decyzje każdego policjanta.

– Jest Pan zadowolony z efektów pracy policjantów, którzy skierowali do sądu 4 wnioski o ukaranie m.in. za nadużywanie sygnałów dźwiękowych?

– (brak odpowiedzi)

– Ilu uczestników orszaków weselnych zostało ukaranych mandatem lub skierowano wobec nich wniosek do sądu o ukaranie w związku z nadużywanie sygnałów dźwiękowych za Pańskich czasów na stanowisku komendanta powiatowego policji w Prudniku? Kiedy i gdzie tego rodzaju wykroczenia stwierdzono?

– W Komendzie Powiatowej Policji w Prudniku nie prowadzimy tego typu statystyk.

– Czy prudnicka policja wszczęła jakiekolwiek postępowanie w związku z manifestacjami, które odbyły się w październiku na ulicach Prudnika i Głogówka?

– Przebieg każdej manifestacji został zarejestrowany. Teraz analizujemy zapisy z kamer policjantów oraz monitoringu miejskiego. Sprawdzamy, czy nie doszło do złamania obowiązujących przepisów.

– Czy został ustalony sprawca, który w sobotę, 24 października w centrum Prudnika obrzucił manifestujących jajkami? Czy incydent ten został nagrany przez funkcjonariuszy policji, którzy rejestrowali przebieg demonstracji?

– Prowadzimy czynności w tej sprawie. Incydent ten został nagrany przez funkcjonariusza rejestrującego przebieg demonstracji.

– Czy otrzymał Pan od swoich zwierzchników instrukcje, jak należy postępować w czasie odbywających się w całej Polsce protestów? Czy próbowano wywierać na Panu nacisk?

– Przepisy ogólnie obowiązującego prawa regulują zadania policji podczas protestów, zgromadzeń i manifestacji. Żadne instrukcje nie są potrzebne.

– Ilu funkcjonariuszy KPP w Prudniku, KP w Głogówku i PP w Białej przebywało na zwolnieniu lekarskim i jak długo podczas protestu policjantów w 2018 roku?   

– W tym czasie na terenie działania Komendy Powiatowej Policji w Prudniku, Komisariatu Policji w Głogówku oraz Posterunku Policji w Białej łączna średnia dobowa absencja funkcjonariuszy przebywających na zwolnieniu lekarskim wynosiła 26,7 proc.

(fot. Damian Wicher)

– Policjanci wyłapują pojedyncze samochody i ściągają na bok – relacjonował na gorąco „TP” jeden z uczestników protestu. – Co chwilę kogoś zatrzymują, z każdą rundą jest nas coraz mniej. Spisują kierowców, szukają wykroczeń.

12 KOMENTARZE

 1. ten kto pisał i zadawał pytania komendantowi policji nie ma pojęcia o kodekksie drogowym pytania by o charakterze złośliwym i bez sensu np. policja represje stosowała albo ile było ukaranych w czasie ślubu używając sygnałów dziękowych ja się nie dziwię tym pytaniom jaka gazeta takie pytania poprostu brukowiec

 2. Prowadzący ten wywiad powinien zapaść się pod ziemię ze wstydu. Infantylne, demagogiczno-manipulacyjne pytania, kretyńskie wnioski. „Mistrzostwo świata” to pytanie o orszaki weselne! Słyszał pan „dziennikarz” o kontratypach? Z tego wywiadu wyziera jedno: nieistotne jest ustalenie faktów, ważne jest szukanie „sensacyjki” na siłę. Żałosne. Zostało dokonane naruszenie przepisów prawa. Jako mieszkaniec powiatu prudnickiego życzę sobie, aby @Policja Prudnik zawsze zdecydowanie reagowała w takich przypadkach. Sprawcy tych wykroczeń zostali pouczeni o swoich prawach, przyjęli mandaty albo pójdą do sądu. Stwierdzono tutaj jakieś uchybienia? Nie? To „pana dziennikarza” namawiam do dalszego rozwoju i np. wzmożonego czytania, może wówczas przestanie robić z siebie publicznie błazna.
  Komendanta Policja Prudnik podziwiam za cierpliwość, takt i kulturę wypowiedzi. TP i NTO to już dno dna.

  • Uprzejmie informuję, że o każdym orszaku weselnym używającym klaksonów będę informować policję. Zdjęcia z numeremi rejestracyjnymi załączę i będę się domagać ukarania z powodu dwóch wykroczeń. Przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu to to drugie.

   • B.D spełnisz obywatelski obowiązek informując policję o tego typu wykroczeniach a policja tylko czeka na takich donosicieli. Już to kiedyś w Polsce przerabiano nazywano to ORMO.

   • Jeszcze musisz je policzyć, bo przejazd w zorganizowanej kolumnie samochodów osobowych, to maksymalnie po 10 pojazdów, a odległość między nimi co najmniej 500m.

 3. odpowiedzi komendanta to zenada.kazdy wie ze bez decyzji z tzw góry zaden komendant nie podejmie krokow bo sie poprostu boi przelozonych a zaden policjant sam od siebie bez polecenia przelozonego nie wychyli sie przed szereg,to po co to mydlenie oczu podejrzewac mozna ze teo i jdoe to policjanci lub ich najblizsi

 4. Każdego kto posiada prawo jazdy kiedyś uczono przepisów ruchu drogowego, wpajano do głowy, że trzeba je przestrzegać bo w innym przypadku można narazić się na konsekwencje prawne ze strony policji, która to stoi na straży tych przepisów. W tym przypadku kierujący świadomie popełniali wykroczenia na które reagowała prawidłowo policja. Nie rozumiem dziennikarza w czym ma problem – może nie ma prawa jazdy bądź pojęcia o przepisach ruchu drogowego.
  Komendant na samym początku tego wywiadu powinien wręczyć dziennikarzowi kodeks drogowy i na tym zakończyć rozmowę.

 5. Ciekawe jak w grupie samochodów rozpoznano, który trąbił? Ale skoro im tak dobrze idzie łapanie wykroczeń drogowych, to może kiedyś nauczą się coś z tymi robić…:
  Parkowanie 2,5t na tabliczce T-30?
  A komu to potrzebne? W centrum można zaparkować nawet na skrzyżowaniu i nic…
  Nie używanie kierunkowskazów na rondzie?
  Wjazd na skrzyżowanie bez możliwości kontynuowania jazdy?
  Ścinanie zakrętów w mieście na podwójnej ciągłej?
  Rowerzyści na chodnikach? Rowerzyści bez uprawnień?
  Wysyp 13 znaków STOP, swoją drogą bezsensownych (o tym zróbcie artykuł), oraz brak reakcji na nie, ze strony kierowców i policji.

 6. Wycięło pół komentarza z powodu użycia znaku mniejszości i większośći, więc ponawiam:
  Ciekawe jak w grupie samochodów rozpoznano, który trąbił? Ale skoro im tak dobrze idzie łapanie wykroczeń drogowych, to może kiedyś nauczą się coś z tymi robić…:
  Parkowanie poniżej 10m od przejść i skrzyżowań?
  Parkowanie wzdłuż linii ciągłej, zmuszające omijającego do jej przekroczenia?
  Parkowanie na zakazie zatrzymania i postoju?
  Parkowanie pow. 2,5t DMC na tabliczce T-30?
  A komu to potrzebne? W centrum można zaparkować nawet na skrzyżowaniu i nic…
  Nie używanie kierunkowskazów na rondzie?
  Wjazd na skrzyżowanie bez możliwości kontynuowania jazdy?
  Ścinanie zakrętów w mieście na podwójnej ciągłej?
  Rowerzyści na chodnikach? Rowerzyści bez uprawnień?
  Wysyp 13 znaków STOP, swoją drogą bezsensownych (o tym zróbcie artykuł), oraz brak reakcji na nie, ze strony kierowców i policji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here