Ważne dla firm z branży turystycznej, estradowej i eventowej

0

Od 15 października przedsiębiorcy z branży turystycznej, wystawienniczej i estradowej mogą wnioskować do ZUS o pomoc w ramach Tarczy Antykryzysowej 5.0. Nowe przepisy wprowadzają trzy formy wsparcia. Opolski ZUS szacuje, że w regionie może po nie sięgnąć nawet 1600 aktywnych podmiotów gospodarczych.

Zwolnienie ze składek w ZUS

W całej Polsce liczba typowanych do udzielenia pomocy może być nawet 105 tys. aktywnych zusowskich płatników składek. Nowe regulacje obejmą przedsiębiorstwa z sektora turystycznego, estradowego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji czy wystaw.

– Wnioski o zwolnienie z opłacania składek można składać do końca listopada tylko elektronicznie, przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS -0 wyjaśnia regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego Sebastian Szczurek. – Chodzi o zwolnienie z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień, jednak trzeba spełnić konkretne warunki. Jednym z nich jest prowadzenie działalności przed 30 czerwca tego roku. Ponadto wnioskujący powinien wykazać 75 procentowy spadek przychodów w porównaniu z analogicznymi miesiącami 2019 roku.

Płatnicy, którzy będą spełniają przewidziane kryteria mogą składać wniosek o zwolnienie z opłacania, który ma symbol RDZ-B.

Postojowe

Prawo do świadczenia postojowego mają osoby, które prowadzą działalność jako agenci turystyczni, piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni. W przypadku agentów turystycznych warunkiem otrzymania świadczenia w wysokości 2080 zł netto będzie rozpoczęcie i prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 kwietnia 2020. Będzie je można otrzymać maksymalnie trzy razy. Żeby otrzymać takie wsparcie trzeba złożyć wniosek o symbolu RSP-DB.

Ponadto przedsiębiorcy będą musieli odnotować przestój w prowadzeniu biznesu w następstwie wystąpienia COVID-19. Nie mogą też podlegać ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu, chyba że podlegają ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Nieco inne warunki muszą spełnić przewodnicy turystyczni. W ich przypadku działalność powinna mieć charakter sezonowy i w 2019 r. być wykonywana przez okres nie dłuższy niż 9. miesięcy. O pomoc mogą ubiegać się przewodnicy, którzy zawiesili działalność gospodarczą, ale po 31 sierpnia 2019 roku.

Dodatkowe świadczenie postojowe

Rozwiązania Tarczy Antykryzysowej 5.0 przewidują też dodatkowe świadczenie postojowe. Na to mogą liczyć prowadzący działalność, którzy wcześniej już otrzymali postojowe. Prawo do dodatkowego świadczenia będzie przysługiwało przedsiębiorcom, sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji. Chodzi głównie o transport turystyczny, wystawianie i występowanie w przedstawieniach teatralnych, cyrkowych ale również prowadzenie dyskotek, plaż, salonów gier elektronicznych i jarmarków.

Szansę na dodatkowe postojowe mają przedsiębiorcy, którzy otrzymali co najmniej jedno postojowe, a mogą je pobierać maksymalnie trzy razy w wysokości wcześniej wypłaconego świadczenia postojowego czyli w wysokości 2080 zł bądź 1300 zł. Zainteresowani tym świadczeniem powinni złożyć wniosek o znaku RSP-DD.

Wnioskującym o to świadczenie mogą być osoby, jeśli uzyskały przychód z działalności w miesiącu (poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku), niższy co najmniej o 75 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu w 2019 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here