Ulica Kombatantów: Najdłuższy blok w powiecie

3

Liczący prawie ćwierć kilometra ciąg zabudowy przy ul. Kombatantów, tworzy najdłuższy „podwójny” blok w powiecie prudnickim.

Na ulicę Kombatantów składają się trzy, a w zasadzie dwa bloki z wielkiej płyty, ponieważ dwa z nich scalił łącznik. Dodatkowy budynek w środku z trójdzielnym, pionowym podziałem, wygląda ładnie i w zasadzie z powodzeniem mógłby wpasować się w którąś z plomb na Starym Mieście. Parterowy budynek powstał w latach 80. XX w., jako mała kotłownia, szybko przebudowana przez Powszechną Spółdzielnię Spożywców na piekarnię. W 1985 r. zakładowa gazeta Froteksu – „Głos Włókniarza” – pisała: „Piekarnia pracuje na jedną zmianę, na razie – bo czynione są starania o uruchomienie drugiej. Chodzi o to, aby jak najwięcej >chrupiących bułeczek< znalazło się w domach prudniczan. Piekarnia zajmuje się bowiem wypiekiem pieczywa tzw. drobnego, pszennego. Odczuwamy już jej produkcję – poprawiło się zaopatrzenie…”. Po przemianach ustrojowych plombę przebudowano, nadając jej obecny kształt.

Łącznik między blokami ul. Kombatantów (fot. Andrzej Dereń, 2018)

Cały kompleks trzech połączonych budynków prezentuje się imponująco, choć nie pięknie i tworzy najdłuższy dom mieszkalny w Prudniku (ok. 230 m), nie licząc niejednorodnych ciągów kamienic w śródmieściu. Jest tu 16 klatek schodowych oraz trzy wejścia do budynku – łącznika. Przy ulicy mieści się filia gminnej Biblioteki Publicznej oraz filia biura Spółdzielni Mieszkaniowej w Prudniku, która jest gospodarzem terenu. Ulica znajduje się na lekko pochyłym stoku wzgórza, stąd poszczególne człony bloków usadowione są na wznoszących się w kierunku wschodnim poziomach.

Nazwa ulicy uchwalona została przez Radę Narodową Miasta i Gminy w 1977 r. Jest popularna w Polsce, ul Kombatantów znajdziemy między innymi w: Gorzowie Wielkopolskim, Bydgoszczy, Włocławku, czy Gdyni. Prudnicka ulica powstała „na surowym korzeniu” w ramach planu budowy nowego osiedla mieszkaniowego nazwanego później Jasionowym Wzgórzem. Według pierwotnego planu układ trzech bloków był inny od obecnego. Od strony ul. Lwowskiej miano postawić dwa krótsze bloki, a następnie trzeci najdłuższy.

Ulica posiada ładną perspektywę z widokiem na wieżę ratuszową.

Długość ulicy: 302 m.


Znasz ciekawą anegdotę na temat ul. Kombatantów? Nieznany wątek jej historii? Napisz komentarz pod artykułem lub wyślij wiadomość do autora: andrzej.deren@tygodnikprudnicki.pl.


Ul. Kombatantów (fot. Andrzej Dereń, 2018)

3 KOMENTARZE

  1. czy to dlatego ze znajduje sie tam biuro spoldzielni mieszkaniowej nawet ulica wylozone sa kostka brukowa gdzie na innych ulicach nawet na chodnikach spoldzielczych jej nie ma

    • Tylko szkoda, że ta ulica wygląda koszmarnie, stare śmietniki, wieczny bałagan, pełno szczurów,.nie poprzycinane drzewka na parkingami, gdzie samochody wyglądają koszmarnie itd…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here