Trybunał: Aborcja niezgodna z konstytucją. Dziś protest w Prudniku

7

Po orzeczeniu przez Trybunał Konstytucyjny, że aborcja ze względu na wady płodu jest niezgodna z ustawą zasadniczą, w kraju wybuchły protesty. Strajk Kobiet planowany jest również na prudnickim rynku w sobotę 24 października o godz. 17.00.

„Przynieście ze sobą znicze, kwiaty, megafon i transparenty! Zrobimy na koniec przemarsz! Oczywiście wiemy, że nie wolno robić zgromadzeń powyżej pięciu osób, dlatego ustawimy się w grupach po 5 osób z zachowałem bezpiecznego odstępu. I pamiętajcie o maseczkach!” – informują przez media społecznościowe organizatorzy akcji.

22 października Trybunał Konstytucyjny, większością głosów, uznał, że tzw. aborcja eugeniczna, wykonywana ze względu na podejrzenie nieodwracalnego upośledzenia płodu lub choroby, która zagraża życiu, jest sprzeczna z ustawą zasadniczą. Tzw. kompromis aborcyjny obowiązywał od 1993 r., kiedy to w ustawie o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży ujęto możliwości wykonania aborcji eugenicznej.

Już wieczorem w dniu ogłoszenia orzeczenia, w większych miastach doszło do pierwszych, spontanicznych zgromadzeń protestujących. W niektórych przypadkach nie obyło się bez interwencji policji. Protesty mają być kontynuowane w kolejnych dniach.

7 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here