Poważna sytuacja w powiecie prudnickim

6
33-letni Ukrainiec zmienił zdanie nt. koronawirusa, gdy został zakażony. Koronasceptyków nie brakuje także w Polsce. (fot. Instagram/Dmitrij Stużuk)

312 przypadków zakażenia koronawiruem odnotowano ostatniej doby na Opolszczyźnie. To nowy rekord w województwie.

Obecnie nosicielami wirusa SARS-CoV-2 jest 2.429 mieszkańców regionu. Powiat prudnicki zajmuje 5. miejsce na niechlubnej liście (250). 11 zakażonych przebywa w szpitalu, a blisko 900 w kwarantannie domowej. Ogniska wirusa z Wuhan paraliżują działalność urzędów, placówek oświatowych, zakładów produkcyjnych, czy klubów sportowych.

W opolskich lecznicach zajęte są 223 łóżka, „covidowe”, w tym lwia część w Białej. Chorzy zajmują 20 z 33 dostępnych w województwie respiratorów. Trudna sytuacja panuje w całym kraju. Głównym problemem jest brak personelu medycznego.  

– Zapraszam do siebie do kliniki wszystkich tych, którzy nie wierzą w koronawirusa. Najgroźniejszy mit jest taki, że choroba nie istnieje bądź jest czyimś wymysłem – mówi prof. Mirosław Czuczwar, który zajmuje się na co dzień leczeniem najcięższych przypadków COVID-19.

W kraju przybywa osób, które obrzydliwie żartowały z koronawirusa, po czym same znalazły się pod respiratorem lub straciły kogoś bliskiego. Na Ukrainie zmarł 33-letni influencer i trener fitness Dmitrij Stużuk, który także nie wierzył w żadną epidemię.  

– Chcę się podzielić tym, jak zachorowałem i ostrzec wszystkich. Też myślałem, że nie ma koronawirusa, że to wszystko ściema. Aż zachorowałem. Choroba COVID-19 to nie jest coś, co szybko mija! Jest ciężka! – zamienił zdanie krótko przed śmiercią.

Początkowo mężczyzna miał spuchniętą szyję i trudności z oddychaniem. Bolał go też brzuch. Następnie pojawiał się u niego kaszel. Kiedy wydawało się, że wszystko będzie dobrze, stan chorego nagle się pogorszył. Stracił przytomność. Zgon nastąpił z wyniku powikłań kardiologicznych powstałych z powodu – jak stwierdzili lekarze – zakażenia koronawirusem.

Ponad 80 specjalistów z uniwersytetów na całym świecie, w prestiżowym czasopiśmie medycznym „The Lancet” potwierdziło, że wirus SARS-CoV-2 ma wysoką zakaźność, a jego śmiertelność jest kilkakrotnie wyższa niż w przypadku grypy sezonowej. Infekcja może doprowadzić do długotrwałej choroby również u ludzi młodych i wcześniej zdrowych.

– Można uniknąć zakażenia poprzez fizyczne dystansowanie się, stosowanie osłon na twarz, higienę rąk oraz unikanie tłumów i słabo wentylowanych przestrzeni – radzą eksperci.

Koronasceptycy mile widziani są w szpitalach i domach pomocy społecznej. Przyda się każda para rąk wolontariuszy. O ile znajdą się jacyś odważni…

W Polsce zmarły już 3.573 osoby zakażone koronawirusem. Liczba wszystkich potwierdzonych przypadków przekroczyła 175 tys.

LICZBA ZAKAŻONYCH KORONAWIRUSEM – NA DZIEŃ RAPORTU (18.10) I OD POCZĄTKU EPIDEMII

 • POWIAT OPOLSKI I MIASTO OPOLE – 350 (958)
 • POWIAT NYSKI – 312 (399)
 • POWIAT OLESKI – 307 (626)
 • POWIAT KĘDZIERZYŃSKO-KOZIELSKI – 294 (577)
 • POWIAT PRUDNICKI – 250 (320)
 • POWIAT STRZELECKI – 237 (416)
 • POWIAT NAMYSŁOWSKI – 185 (277)
 • POWIAT KRAPKOWICKI – 133 (246)
 • POWIAT GŁUBCZYCKI – 127 (389)
 • POWIAT KLUCZBORSKI – 118 (362)
 • POWIAT BRZESKI – 116 (311)

6 KOMENTARZE

 1. Wolontiaruszy niewpuszcza się do szpitali…ściema!Ten naćpany Sterydami mięśniak z Ukrainy za duużo wizął,no ale go skremowali więc się nie dowiemy!

 2. No oczywiście odezwał się jakiś antycovidowiec, wszystko negujecie wszystkiemu zaprzeczacie i to przez takich ludzi jak wy doszło do takiej tragedii bo macie gdzies innych ludzi egoiści

 3. Czy już w Polsce niema nikogo chorego na covid że pokazują fotę jakiegoś ukrainca który niby nie żyje bo nie wierzył w covid? Brednie. A jakby wierzył to by żył???

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here