Piękne wsie

8

Miejscowości z gmin: Walce, Biała i Głogówek znalazły się w gronie laureatów wojewódzkiego konkursu „Piękna Wieś Opolska 2020”.

Stradunia (gmina Walce) zajęła II miejsce w kategorii „Najlepszy projekt odnowy wsi” konkursu Piękna Wieś Opolska 2020. Mieszkańcy sołectwa zrealizowali projekt „Flańce – miejsce legend i bioróżnorodności”. Flańce to nazwa miejscowa obszarów położonych nad rzeką Stradunia. Zaniedbany i zaśmiecony teren został uporządkowany, wytyczono tu ścieżkę, wskazano punkt widokowy oraz postawiono tablice informacyjne. Nagroda dla Straduni to 7 tys. zł.

Wyróżnienie w tej samej kategorii zdobył Kazimierz (gm. Głogówek) za projekt „Działania promocyjne wsi Kazimierz” (nagroda: 2 tys. zł).

W kategorii „Najpiękniejsza wieś” wyróżnienie i nagrody po 1 tys. zł przypadły dwóm miejscowościom z powiatu prudnickiego: Biedrzychowicom (gm. Głogówek) i Chrzelicom (gm. Biała). Najpiękniejszą wsią regionu została Dąbrowa w gminie… Dąbrowa.

Wszystkim laureatom gratulujemy! Organizatorem konkursu jest Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego.

8 KOMENTARZE

        • A gdzie Pan wyczytał, że zdjęcie jest z wręczenia nagród? Fotografia przedstawia Biedrzychowice, jedną z wyróżnionych wsi. Na filmiku ma Pan galę podsumowująca konkurs w Kadłubie.

          • Czyli jest to zdjęcie archiwalne z innych lat i z innej imprezy – teraz rozumiem. Przyzwyczajony jestem w mediach (TV, gazeta) że jak zdjęcie jest archiwalne to się podpisuje że zdjęcie archiwalne a jak jest bez podpisu ze archiwalne to znaczy że jest z wydarzenia opisanego w artykule. Ach te moje złe przyzwyczajenia 🙂

  1. Wieś wsi nierówna. Wiadomo, że w takich konkursach liczy się zadbanie wsi, atrakcyjne miejsca wspólne dla mieszkańców i inicjatywy wiejskie. Ja chciałbym zwrócić uwagę na wioski, które mają swój potencjał głównie ze względu na piękne położenie. Sądzę, że w przyszłości to one będą właśnie będą Najpiękniejszymi Wsiami Śląskimi. Takimi miejscowościami są dla mnie Rudziczka, Mieszkowice, czy Czyżowice. Wspaniale położone, nad strumieniami, w dolinach, na stokach wzniesień. Duży, niewykorzystany potencjał. Niestety problemem są opuszczone posesje z ruinami zabudowań. Sporo tego, również na śląskich wioskach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here