Od poniedziałku stan wyjątkowy w Czechach. Co z przekraczaniem granicy? Co ze Zlatohorskim Trekingiem?

1

Rząd Republiki Czeskiej zdecydował o wprowadzeniu 30-dniowego stanu wyjątkowego. Celem restrykcji jest ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

W ostatnich tygodniach Czesi notują rekordowe przyrosty zakażeń. 17 września stwierdzono ich aż 3 tys. w ciągu doby. Problemem stała się opieka zdrowotna, ponieważ ponad 1,7 tys. personelu medycznego zostało zakażone SARS-Cov-2. Ministerstwo Zdrowia zaapelowało o ograniczenie wizyt w przychodniach.

Już 24 września wprowadzono istotne ograniczenia epidemiczne, m.in. skrócono godziny otwarcia restauracji do 22.00, wprowadzono obowiązkowe mierzenie temperatury ciała u fryzjera, masażysty i kosmetyczki, utrzymano obowiązkową dezynfekcję w niektórych instytucjach i sklepach, zmniejszono liczbę osób uczestniczących w meczach, imprezach plenerowych i pod dachem. Po wprowadzeniu stanu wyjątkowego obostrzenia zostaną zaostrzone i będą obowiązywały przez kolejne dwa tygodnie. Jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie, wówczas zostaną przedłużone do końca trwania stanu wyjątkowego. Co się zmieni?

  • w przestrzeniach zamkniętych będzie mogło przebywać jednocześnie nie więcej niż 10 osób, a „pod chmurką” nie więcej niż 20 (wyjątkiem mają być kina i teatry oraz wydarzenia sportowe),
  • zakaz organizacji imprez muzycznych ze śpiewem zbiorowym,
  • obowiązek noszenia maseczek w sklepach i galeriach handlowych oraz zachowanie dystansu społecznego i dezynfekcji rąk,
  • limit miejsc w lokalach gastronomicznych,
  • limit uczestników wydarzeń religijnych oraz zakaz śpiewu chóralnego,
  • nauka zdalna w szkołach średnich na obszarach o dużej liczbie zakażeń.

Władze Czech podkreślają, że ograniczenia stanu wyjątkowego w jak najmniejszym stopniu mają mieć wpływ na gospodarkę państwa.

Czy wprowadzenie stanu wyjątkowego spowoduje zamknięcie granic i obowiązek kwarantanny, jaki był wiosną? „Według zapowiedzi ministra zdrowia Republiki Czeskiej Romana Prymuli stan wyjątkowy nie będzie w chwili obecnej wpływał na ruch graniczny” – informuje Ambasada Rep. Czeskiej w Polsce. Oznacza to, że bez przeszkód i w każdym miejscu będzie można przekraczać granicę państwa.

Termin wprowadzenia stanu wyjątkowego nie jest przypadkowy. Dziś oraz w sobotę w Czechach odbywają się wybory do senatu oraz sejmików krajowych (wojewódzkich).

Na „pięć minut” przed stanem wyjątkowym, 3 października w sobotę, w Zlatych Horach odbędzie się rajd długodystansowy Zlatohorsky Treking, w którym co roku chętnie uczestniczą również turyści z Polski. Dziś organizator potwierdził, że impreza zostanie zorganizowana.

Poprzednio wprowadzony stan wyjątkowy w Czechach obowiązywał od 12 marca do 17 maja.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here