Nutki góralskie w Dianie

0
(fot. Grzegorz Weigt)

16 października przypada tradycyjny Dzień Papieża Jana Pawła II. Tegoroczny XX Dzień Papieski obchodzony był w niedzielę 11 października, pod hasłem „Totus Tuus” – „Cały Twój” zaczerpniętym z herbu świętego papieża.

Dzień ten jest okazją do świętowania, wspomnień, przybliżania nauki Jana Pawła II, do organizacji spotkań, wystaw, także do podejmowania działań jak materialne wsparcie stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Jedną z form spotkania się z osobą św. Jana Pawła II są koncerty. Tak było i w Prudniku, w poniedziałek 12 października w sali widowiskowej kina „Diana” odbył się koncert Folk Kapeli Góralska Hora w programie pod hasłem „Nutki góralskie św. Jana Pawła II”, czyli muzyka i pieśni jakie ukochał Nasz Papież okraszone góralskimi wspomnieniami.

Folk Kapela Góralska Hora to zespół z dużym doświadczeniem muzycznym, występujący na wielu polskich scenach muzycznych. W składzie kapeli brzmią tradycyjne instrumenty: skrzypce, cymbały węgierskie, altówka, akordeon, kontrabas, także unikatowe instrumenty góralskie, takie jak: trombita, rogi pasterskie, dudy, okaryna i piszczałki pasterskie. W repertuarze zespołu znajdują się melodie góralskie, słowackie, węgierskie, rumuńskie, bałkańskie i biesiadne.

W Prudniku Folk Kapeli Góralska Hora wystąpiła już nie pierwszy raz. Pokazali folklor góralski w swojej własnej interpretacji, z jednej strony z dużą ekspresją, radością grania, z drugiej muzycy przedstawili się jako prawdziwi wirtuozi swoich instrumentów. W programie koncertu była muzyka góralska, ale dość różnorodna i nie chodzi tylko o to, że zabrzmiały melodie typowe dla Podhala, Orawy, Węgier, czy Bałkanów. Propozycja Folk Kapeli Góralska Hora szła w kierunku klezmerskim, nieco bluesowym, żeby efektownie zabłysnąć w góralskim… tangu.

Relacja w najbliższym numerze „Tygodnika Prudnickiego” w środę 14 października.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here