ZUS pomoże branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej

0

Od połowy października przedsiębiorcy z sektora turystycznego, hotelarskiego i branży eventowej będą mogli liczyć na wsparcie i ulgi. Co konkretnie proponuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych?

Nowe rozwiązania wprowadza Tarcza Antykryzysowa 5.0, zwana też tarczą branżową. Przewiduje trzy formy pomocy. Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień. Cześć z nich będzie mogła sięgnąć po świadczenie postojowe oraz dodatkowe świadczenie postojowe.

– Nowe formy wsparcia wchodzą w życie 15 października, ale już teraz zainteresowani mogą przyjrzeć się z czego będą mogli skorzystać. W ostatnich miesiącach sprawdziła się elektroniczna forma składania wniosków w ramach tarczy antykryzysowej. Tak też będzie w przypadku wniosków w tarczy branżowej. Będziemy je przyjmować tylko za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS – zapowiada regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego Sebastian Szczurek.

Zwolnienie z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień – do końca listopada

Prawo do tej formy pomocy będzie przysługiwało płatnikom sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji, wystaw czy przedstawień artystycznych. Ponadto warunkiem uzyskania zwolnienia będzie między innymi prowadzenie działalności przed 30 czerwca 2020 r. Wnioskodawca będzie musiał wykazać, że jego przychody spadły o co najmniej 75 proc. w porównaniu z lipcem, sierpniem i wrześniem z 2019 roku (porównujemy pierwszy miesiąc z wniosku z analogicznym z miesiącem 2019 r.). Termin składania wniosków do ZUS upłynie 30 listopada.

Postojowe dla pilotów i agentów turystycznych

Prawo do świadczenia postojowego czyli 2080 zł uzyskają osoby, które prowadzą działalność jako agenci turystyczni i przewodnicy turystyczni. W przypadku agentów turystycznych warunkiem otrzymania pieniędzy będzie rozpoczęcie prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 kwietnia 2020. To jednak nie wszystko. Wnioskodawcy powinni wykazać przestój w prowadzeniu biznesu w wyniku COVID-19. Nie mogą też podlegać ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu, chyba że podlegają ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Odmienne warunki muszą spełnić przewodnicy turystyczni. Tutaj działalność powinna mieć charakter sezonowy i w 2019 r. być wykonywana maksymalnie przez 9 miesięcy. Co istotne, o pomoc mogą ubiegać się też przewodnicy, którzy zawiesili działalność gospodarczą, ale po 31 sierpnia 2019 roku.

Dodatkowe świadczenie postojowe

Na taką pomoc mogą liczyć prowadzący działalność, którym ZUS już wcześniej wypłacał postojowe.
Z tej oferty będą mogli skorzystać przedsiębiorcy sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji. Chodzi m.in. o transport turystyczny, wystawianie i występowanie w przedstawieniach teatralnych czy prowadzenie dyskotek, salonów gier elektronicznych, plaż, jarmarków. Wnioskującym o to świadczenie mogą być osoby, jeśli uzyskały przychód z działalności w miesiącu (poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku), niższy co najmniej o 75 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu w 2019 r.  Dodatkowe świadczenie postojowe przysługuje nie więcej niż trzykrotnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here