Nowe centrum Łąki Prudnickiej

4

W Łące Prudnickiej oddano do użytku budynek łączący w sobie funkcje Wiejskiego Domu Kultury, biblioteki, przedszkola, remizy strażackiej i sali gimnastycznej. Wszystko wskazuje na to, że będzie to nowe centrum społeczno-kulturalne tego dużego, podmiejskiego sołectwa.

Budynek powstał w trakcie trzyletniego procesu inwestycyjnego wyłącznie ze środków Gminy Prudnik. Przy jego powstaniu wykorzystano starą salę gimnastyczną (przed wojną była tam sala taneczna sąsiedniej gospody, a po wojnie odprawiano tam msze), dobudowując do niej całkowicie nowe pomieszczenia.

– Oddajemy do użytku obiekt, który będzie służył mieszkańcom, nie tylko tym, którzy mieszkają w Łące Prudnickiej i którzy tu przyjadą na różnego rodzaju uroczystości, ale również nam wszystkim – musimy mieć na uwadze, że w tym budynku jest remiza strażacka, a więc OSP, które ratuje nasze życie, zdrowie i mienie – podkreśla burmistrz Grzegorz Zawiślak.

Nowe centrum wielofunkcyjne pozwoli zwolnić gminie obiekty dotychczasowego WDK oraz przedszkola, co wiązać się będzie z mniejszymi kosztami utrzymania nieruchomości. Poza tym budynki te zbliżały się do momentu generalnego remontu. Powstała w 2010 r. jednostka OSP nie miała dotychczas własnej siedziby, więc będzie to jej pierwsze z prawdziwego zdarzenia lokum. I od razu wyposażone, bo na przełomie sierpnia i września do Łąki Prudnickiej przekazany został z OSP Moszczanka star 244.

– Dotrzymuję słowa. Powiedziałem, że dokończę wszystkie inwestycje rozpoczęte za kadencji poprzedniej Rady Miejskiej, mimo, że ta inwestycja była bardzo kosztowna, bo kosztowała nas 4,2 mln zł – kontynuuje burmistrz.

Wrażenie robią przestronne pomieszczenia nowego przedszkola z windą oraz duża sala gimnastyczna. Burmistrz wyraził nadzieję, że korzystać z niej będą również uczniowie stowarzyszeniowej Szkoły Podstawowej w Łące. W budynku mieścić się będzie również filia gminnej biblioteki publicznej.

– Myślę, że ten obiekt będzie służył dobrej integracji lokalnej społeczności – mówiła podczas uroczystości oddania do użytku obiektu (2 września) wicewojewoda Teresa Barańska, wręczając burmistrzowi list gratulacyjny.

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Edward Mazur przypomniał, że decyzja o budowie centrum ważyła się jeszcze w kadencji samorządowej 2010 – 2014: – Chciałbym podziękować wszystkim radnym poprzedniej i tej kadencji, którzy wspierali tamtego burmistrza i obecnego, który zdecydował się postawić tę kropkę nad i, by ten wspaniały obiekt powstał.

Z prezentami książkowymi, zabawkowymi i sprzętowymi (telewizor) dla instytucji mieszczących się w centrum pospieszyli: wicekurator oświaty Artur Zapała, dyrektor szkoły w Łące Jacek Górski oraz dyrektor POK Ryszard Grajek.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: burmistrz, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Moszczance (przedszkole w Łące jest jego częścią) Małgorzata Tuz, prezes OSP Łąka Prudnicka Józef Porada oraz dyrektor POKiBP Ryszard Grajek.

Był też czas na posadzenie kasztana, a to z tego powodu, że przedszkole nosi nazwę „Pod kasztanem” (tak było w starej lokalizacji). Na skwerze, gdzie wzrastać będzie drzewo, planowana jest budowa nowego placu zabaw dla przedszkola.

W uroczystości wzięli udział obok wyżej wspomnianych m.in.: burmistrz Białej Edward Plicko, sekretarz gminy Głuchołazy Piotr Wierzbicki, komendanci powiatowi straży pożarnej i policji – Krzysztof Wiciak i Krzysztof Urban, dyrektor Agencji Sportu i Promocji Małgorzata Halek-Malinowska, naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miejskiego Renata Heda, radni gminni, sołtys Łąki Damian Spychalski i sołtysi innych wsi, przedstawiciele projektanta i wykonawcy, strażacy, dyrektorzy szkół i przedszkoli. Spotkanie prowadził kierownik Referatu Strategii i Rozwoju Urzędu Miejskiego Marcin Husak.

4 KOMENTARZE

  1. Juz widze nowy parkiet na sali gimnastycznej zalany wódą i zarzygany….. Bardzo mądre…. Za rok nie bedzie czego remontowac….. Nie wiedzialem ze sala gimnastyczna dla dzieci ze szkoly i przedszkola zostala odremontowana na wiejskie potupajki. Mysli ktos w tej gminie? A moze bedzie nakaz ubierania halowek??? Ciekawe kto jest takim cymbalem ze dopusci do zdewastowania sali gimnastycznej poprzez wynajem obiektu. Przeciez ten obiekt nie nadaje sie pod wynajm. Ludzie myslcie troche

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here