Nowa książka: Hermann Joseph Hübner – zapomniany prudnicki proboszcz

0

Staraniem Muzeum Ziemi Prudnickiej, w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa, wydana została książka Janusza Stolarczyka o ks. Hermannie Hübnerze, proboszczu Prudnika w latach 1906 – 1934.

Hübner był postacią nietuzinkową, zasłużoną nie tylko dla społeczności prudnickich katolików, ale całego miasta. Zakładał i wspierał organizacje katolickie i dobroczynne oraz ruchy pielgrzymkowe.Walnie przyczynił się do tego, że po 1918 r. w Prudniku i okolicy nie wybuchły na szerszą skalę ruchy rewolucyjne. Ukochał swoje miasto, prosząc w testamencie – wzruszającym liście do parafian, by pochować go w krypcie pod ołtarzem głównym kościoła parafialnego. Jego życzeniu stało się zadość, a w prezbiterium świątyni umieszczono tablicę – epitafium ks. Hübnera, zdjęte po 1945 r., a obecnie zdeponowane w Muzeum Ziemi Prudnickiej. Czy wróci na swoje miejsce? Nie jest to wykluczone.

W sobotę wieczorem 19 września w prudnickim muzeum odbyła się promocja książki. Spotkanie transmitowane było również online.

Więcej o książce przeczytać będzie można w „Tygodniku Prudnickim”. Publikacja dostępna będzie w Arsenale MZP od 22 września.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here