Biblioteka ziemi prudnickiej

0
(fot. Grzegorz Weigt)

W poniedziałek 14 września odbyła się promocja dwóch książek wydanych przez Starostwo Powiatowe w Prudniku. Książki bardzo różne, ale razem w sposób bardzo ważny budujące kanon literatury przedstawiającej historię naszej małej ojczyzny, na tle dziejów Polski.

Pierwsza z publikacji to trzeci tom „Wielkiej Księgi Opozycji”. To dzieło o wyjątkowym znaczeniu, ważne dla Prudnika, ale też ewenement na skale krajową. Księga ukazuje się z inicjatywy i pod redakcją starosty Radosława Roszkowskiego. Ważną osobą dla powstania kolejnych tomów jest też dr Zbigniew Bereszyński. Przy tym tomie owocnie współpracowali także: Julian Golak, Jakub Forystek i Ireneusz Prochera. Można powiedzieć, że ten trzeci tom ma „charakter czeski”, gdyż mocniej niż poprzednie dwa tomy opisuje polsko-czeskie pogranicze. Tym razem mamy tu np. opis inwazji na Czechosłowację w 1968 roku, czy też działalność „Solidarności Polsko-Czechosłowackiej”. Każdy kolejny tom to ogrom dokumentów, wiele archiwalnych ilustracji, zapis historii najnowszej, która bez tego odeszłaby w zapomnienie (a najpewniej została zagrabiona na potrzeby polityczne). Rzecz nie do przecenienia.

Druga książka udostępniona tego dnia to reprint, czyli ponowne wydanie po latach tytułu „Ziemia Prudnicka”. Chodzi o monografię pokazującą dzieje, gospodarkę i kulturę ziemi prudnickiej wydaną w 1978 roku pod red. Wiesława Lesiuka. Książka jest oczywiście produktem epoki propagandy sukcesu (u progu jej klęski) i jako taka nie jest wolna od informacji ukazujących na wyrost wspaniałość PRL-u. Jednak monografia przygotowana pod okiem specjalistów, naukowców Instytutu Śląskiego w Opolu zawiera wiele poważnych (z dzisiejszej perspektywy unikatowych) informacji, danych statystycznych, stanowiąc źródło wiedzy, do której nie mamy już niemal dostępu. Dodatkowo, to nowe wydanie zawiera komentarz krytyczny Andrzeja Derenia, zwracający uwagę na fakt dzielących oba wydania ponad czterdziestu lat i zmian, jakie się dokonały w tym czasie. Drugi dodatek to wielkie wybór zdjęć sprzed kilkudziesięciu lat.

Mamy więc dużo lektury do przyswojenia i co ważne do wykorzystania, np. w szkołach ziemi prudnickiej. A w zapowiedziach, w tym roku jeszcze jeden opasły tom, autorstwa Ryszarda Kaszy. Starosta prudnicki Radosław Roszkowski zapowiedział także wydanie czwartego tomu „Wielkiej Księgi Opozycji” i prawdopodobnie kolejnych. Podczas spotkania, które miało miejsce w sali widowiskowej kina „Diana” w Prudniku pojawiły się takie zapowiedzi, zasygnalizowane zostały nowe tematy. Jakub Forystek np. zwrócił uwagę na dostęp do ogromnej ilości materiałów w IPN w Krakowie, który w tej chwili opracowuje.

Promocja książek byłą także okazją do wręczenie powiatowych medali upamiętniających 100-lecie urodzin św. JPII, beatyfikację kardynała Wyszyńskiego, 40 lat NSZZ Solidarność oraz niedawne 100-lecie Niepodległości.

Relacja ze spotkania wkrótce w „Tygodniku Prudnickim”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here