Matki Bożej Anielskiej

3
(fot. Grzegorz Weigt)

2 sierpnia w Kościele obchodzony jest Odpust Porcjunkuli – święto Matki Bożej Anielskiej z Porcjunkuli pod Asyżem. W kościołach i klasztorach franciszkańskich tego dnia można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli.

Dla franciszkanów, także prudnickich to ważny dzień. Nic więc dziwnego, że co roku tego dnia do sanktuarium w Prudniku-Lesie przybywa wielu pielgrzymów. Zwyczajowo jest to także dzień skupienia III Zakonu franciszkańskiego, inaczej tercjarzy św. Franciszka. W tym roku była to już 29. Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Na wszystkich Mszach św. słowo Boże głosił, a po Mszach udzielił błogosławieństwa prymicyjnego, neoprezbiter – ojciec Bazyli Baucza OFM. Przy zielonym krzyżu na szczycie Koziej Góry konferencję wygłosił także poprzedni gwardian o.Wit Bołd.

W programie odpustu była modlitwa różańcowa, Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP, nabożeństwo Drogi Krzyżowej (przy nowych stacjach, poświęconych rok temu), Nieszpory z Uroczystości MB Anielskiej, wystawienie Najświętszego Sakramentu, Koronka do Bożego Miłosierdzia i Błogosławieństwo Sakramentalne. Oczywiście nie zabrakło bardziej przyziemnych przyjemności kulinarnych. Pielgrzymi mogli oglądać już odnowiony kościół franciszkański, mogli także odwiedzić celę (również po remoncie) Prymasa Tysiąclecia. Franciszkanie dziękowali za wsparcie udzielone w trakcie jeszcze trwającego remontu, za modlitwę, ofiary, kwiaty. Można jeszcze nabyć cegiełki na remont sanktuarium lub zasponsorować ławkę. Do nabycia były już nowe kalendarze na 2021 rok.

O uroczystości piszemy w tym numerze (32 z 5 sierpnia) „TP”: str. 21 franciszkanin ojciec Antoni Dudek (o genezie święta i osobistych pamiątkach z poprzednich lat) i str. 23 (relacja z uroczystości w Prudniku-Lesie).

3 KOMENTARZE

  1. Czarna zaraza w jarmułkach jest największym posiadaczem ziemskim w polin(wartość ca 200 mld zł)co roku pompuje ca20mld zł do watykanu…no ale barany dają się strzyc … ławki,pełne odpusty…czarna magia, hipnoza!ale działa, respekt!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here