ZUS ogłasza nabór wniosków. Są pieniądze na bezpieczeństwo pracy

0
(fot. pixabay)

Pracodawcy, którzy chcą poprawić poziom bezpieczeństwa pracy mogą liczyć na wsparcie z ZUS. Kwota dofinansowania może sięgać nawet pół miliona złotych. Gdzie i kiedy składać wnioski?

Dobry pomysł będzie w cenie

W tym roku przedsiębiorcy będą mieli więcej czasu na złożenie wniosku o dofinansowanie swoich projektów na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy. Ogromne zainteresowanie programem w latach poprzednich spowodowało, że w tym roku ZUS wydłużył okres przyjmowania wniosków, a będzie można to zrobić od 27 lipca do 31 sierpnia.

-Idea konkursu jest taka, że pracodawca przedstawia swój pomysł na podniesienie poziomu bezpieczeństwa pracy przy konkretnych stanowiskach w firmie i na zmniejszenie ryzyka zagrożenia wypadkami. Może też wskazać rozwiązania, które będą minimalizować na przykład obciążenie fizyczne u pracowników i występowanie chorób zawodowych. Jeżeli dopełni formalności, a jego propozycje będą sensowne, to ZUS zrefunduje taką inwestycję – mówi regionalny rzecznik prasowy ZUS Sebastian Szczurek.

Na co konkretnie mogą liczyć pracodawcy? Dofinansowaniu będą podlegały między innymi obszary związane z bezpieczeństwem instalacji technicznych, maszyn, urządzeń chroniących przed hałasem i drganiami, poprawą oświetlenia czy ochroną przed czynnikami chemicznymi i biologicznymi. Pieniądze można też przeznaczyć na środki ochrony indywidualnej.

Kwota refundacji będzie uzależniona od liczby pracowników w przedsiębiorstwie. Poziom dofinansowania będzie zależał od wielkości przedsiębiorstwa. Głównym kryterium jest liczba pracowników, za których pracodawca opłaca składki na ubezpieczenia społeczne. Mikroprzedsiębiorstwa, czyli te zgłaszające do ubezpieczeń od 1 do 9 osób, mogą liczyć nawet na 90 procentowe dofinansowanie zakładanej wartości projektu. Małe firmy, zgłaszające od 10 do 49 osób, mogą starać się o 80-procentowe dofinansowanie szacowanej wartości projektu. Przedsiębiorstwa średnie – zatrudniające do 249 osób – na 60 procent. Natomiast zakłady pracy, które deklarują opłacanie składek w ZUS za więcej niż 250 pracowników mogą wnioskować o sfinansowanie nominalnej wartości projektu na poziomie 20 procent.

Warunek: składki i podatki

Pozytywnie rozpatrywane będą propozycje tylko tych przedsiębiorstw i firm, które na bieżąco regulują zobowiązania w ZUS czyli nie zalegają z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ponadto nie zalegają z opłacaniem podatków i nie są w stanie upadłości lub w procesie likwidacji. ZUS sprawdzi również czy wnioskodawca nie ubiegał się o takie dofinansowanie w ciągu ostatnich trzech lat od wypłaty przez ZUS całości poprzedniego dofinansowania.

Wniosek papierowo i on-line

Wniosek o dofinansowanie można składać w wersji papierowej i elektronicznej,
a pytania w sprawie konkursu kierować na adres e-mailowy: konkurs@zus.pl od
27 lipca do 24 sierpnia. Szczegóły konkursu, regulamin i dokumenty można pobrać ze strony internetowej ZUS.

Źródło: ZUS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here