Od soboty możesz aktywować Polski Bon Turystyczny

0
(fot. Andrzej Dereń)

Od soboty, 1 sierpnia będziesz mógł aktywować Polski Bon Turystycznym. Nie trzeba składać żadnych wniosków. Bon aktywujesz jeśli masz prawo do świadczenia wychowawczego lub dodatku wychowawczego na dziecko i założyłeś konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Na razie do programu przystąpiło około 6,5 tys. przedsiębiorców turystycznych i organizacji pożytku publicznego.

Jak otrzymasz bon?

Jeśli jesteś osobą uprawnioną to wystarczy, że zalogujesz się na swoim profilu Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Potem wybierz z górnego menu zakładkę Ogólny, przejdź do zakładki Polski Bon Turystyczny i dalej na Mój Bon. Pojawią się opcje:

  • [Aktywuj bon],
  • [Zmiana danych kontaktowych],
  • [Wniosek o dodatkowe świadczenie],
  • [Podgląd].

Czy musisz składać wniosek o bon turystyczny?

Nie musisz składać wniosku o bon turystyczny, ale musisz go aktywować. Żeby to zrobić, powinieneś podać swój aktualny numer telefonu komórkowego lub adres e-mail.

Jakiej wartości jest bon i czy mogę go wymienić na gotówkę?

Świadczenie w formie bonu to 500 zł, które przysługuje na każde dziecko, na które masz prawo do świadczenia wychowawczego bądź dodatku wychowawczego. Bon jest dokumentem elektronicznym i nie można go wymienić na gotówkę, inne środki płatnicze bądź środki wymiany. Możesz nim płacić klika razy, do wyczerpania wysokości świadczenia w formie bonu. Jeśli usługa za którą chcesz zapłacić przekracza wartość bonu, to pozostałą część możesz zapłacić gotówką lub przelewem.

Jaki bon otrzymam, jeśli mam więcej niż jedno dziecko?

Jeżeli w rodzinie jest na przykład troje dzieci, to otrzymasz jeden bon o wartości 1500 zł. Gdy aktywujesz bon, otrzymasz e-mailem jeden kod obsługi płatności. Możesz zapłacić za usługę hotelarską lub imprezę turystyczną jednym bonem o wartości 1500 zł.

Pod numerem telefonu 22 11 22 111, konsultanci odpowiadają na kwestie związane
z Polskim Bonem Turystycznym, a pytania można przesyłać również na
 specjalny adres
e-mailowy: bon@zus.pl

Lista podmiotów turystycznych, które będą przyjmować płatności bonem będzie udostępniana na stronach internetowych Polskiej Organizacji Turystycznej www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl, www.polska.travel.

Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here