Gmina Lubrza jest w stanie powalczyć w „Bitwie o wozy”

0

Ministerstw Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało o organizacji drugiej edycji akcji „Bitwa o wozy”, której celem jest zachęcenie mieszkańców najmniejszych gmin do udziału w wyborach. Frekwencyjny wynik gminy Lubrza w I turze wyborów daje jej spore szanse w walce o wóz strażacki.

W pierwszej edycji konkursu nowe wozy strażackie zdobyły te gminy z liczbą mieszkańców do 20 tysięcy, w których frekwencja była najwyższa. W województwie opolskim była to gmina Praszka, gdzie 66,51% wyborców poszło do urn. Z pewnością nie był to wybitny wynik, skoro tylko w powiecie prudnickim aż dwie gminy uzyskały zbliżoną, bo blisko 60% frekwencję: Prudnik (59,02) i Lubrza (59,91). Tyle, że gmina Prudnik liczy więcej niż 20 tys. mieszkańców, więc nie mogła wziąć udziału w rywalizacji.

Czy więc mieszkańcy gminy Lubrza są w stanie wykrzesać frekwencję, która pozwoliłaby jednej z miejscowych jednostek OSP cieszyć się nowym wozem bojowym? Z pewnością tak, ale do tego potrzebna jest obywatelska mobilizacja i wspólne zachęcanie do głosowania bez względu na to, kto jest naszym faworytem. W liczbach rzeczywistych szanse na wygranie pojazdu wydają się być jeszcze większe. Liczba uprawnionych do głosowania w tej gminie to 3462 osób, co oznacza, że do pobicia rekordu Praszki z pierwszej tury wystarczyłoby głosowanie dodatkowych 270 osób (głosowało 2074). Trzeba jednak pamiętać, że również inne gminy ostrzą sobie pazury na wóz i one również będą starały się powalczyć o wysoką frekwencję.

Organizatorzy drugiej edycji akcji nieco zmienili zasady, wskazując 49 wozów, które trafią do gmin według starego podziału kraju na województwa (przed 1999 r.). Dla województwa opolskiego nie będzie to duża różnica, bo w starych granicach Opolszczyzna była mniejsza tylko o gminy powiatu oleskiego.

W gminie Lubrza w I turze najwyższą frekwencję odnotowano w stolicy samorządu – 66,80%, a najniższą w Nowym Browińcu – 45,70%.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here