Złożyli wieńce pod pomnikiem Prymasa Tysiąclecia

1
(fot. Andrzej Dereń)

Podczas trwania Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych (1 marca) posłanka Katarzyna Czochara złożyła wieniec pod pomnikiem Stefana kard. Wyszyńskiego przy prudnickim klasztorze oo. franciszkanów.

Wraz z posłanką hołd prymasowi złożyli: radna sejmiku wojewódzkiego Joanna Czochara oraz radni powiatowi z Prudnika i Krapkowic – Bożena Wróblewska oraz Marko Markowski.

– Cieszę się, że w 2010 r. świętej pamięci Lech Kaczyński podjął ten trud wspólnie z ministrem Kurtyką i przygotował ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którą później przyjął sejm – mówi Katarzyna Czochara. – Dziś możemy wspólnie na terenie całego kraju upamiętnić w godny sposób tych, którzy walczyli o Polskę, nie godzili się z komunistycznym reżimem i z tym, co działo się w powojennej Polsce. Dzisiaj znajdujemy się pod tablicą upamiętniającą pobyt kardynała Stefana Wyszyńskiego. Prymas Tysiąclecia jest również osobą, która walczyła z tym systemem, walczyła nie z bronią w ręku, ale duchowo, wspierając naród, wskazując jakimi wartościami powinniśmy się kierować w naszym życiu. Proszę pamiętać, że ci Żołnierze Niezłomni, którzy zrezygnowali z wielu bardzo ważnych i istotnych dla każdego człowieka spraw, między innymi z bliskości z rodziną, byli gnębieni, męczeni, doskwierał im głód i zimno. Pomimo tego podjęli walkę i trud o to, by Polska była faktycznie wolna, abyśmy w Polsce, również jako chrześcijanie, mogli reprezentować swoje wartości. Na ich ustach zawsze były trzy słowa: Bóg, honor i ojczyzna. My dzisiaj w taki właśnie sposób możemy podziękować im za to, co dla nas zrobili.

(fot. Andrzej Dereń)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here