Regionalnie i globalnie

0
(fot. Grzegorz Weigt)

IV Bialska Akademia Wiedzy i Umiejętności odbyła się w czwartek 27 lutego. Program spotkania zawierał w sobie tematy zarówno związane z regionalnymi tradycjami, wręcz bardzo mocno ukierunkowane na działania lokalne, jaki i spojrzenie na kultury, kraje bardzo odległe.

(fot. Grzegorz Weigt)

Gościli w Białej przedstawiciele Partnerstwa Borów Niemodlińskich opowiadając o celach, sposobach działania stowarzyszenia w ramach którego wśród ośmiu tworzących je gmin są także: Biała i Strzeleczki. Podczas spotkania odbyła się także promocja najnowszej książki stowarzyszenia pt. „Opowieści z lasu. Legendy, baśnie i inne historie z okolic Borów Niemodlińskich”. Pięknie wydana, obszerna publikacja zawiera również opowieści z terenów ziemi prudnickiej, w tym oczywiście z Białej. To bardzo interesująca książka, którą w niewielkiej cenie można było nabyć podczas spotkania.

(fot. Grzegorz Weigt)

Druga część Bialskiej Akademii Wiedzy miała trochę poważniejszą, bardziej sformalizowaną formę. Instytut Badawczy IPC Wrocław prowadzi w Białej konsultacje społeczne związane z wystąpieniem gminy Biała do tzw. Funduszy norweskich. Chodzi o pozyskanie dużych środków na remont i nadanie funkcji kulturalnych trzem bialskim obiektom: wieży ciśnień, wieży wodnej i murów obronnych. To bardzo ważna inwestycja i interesująco zapowiadający się program imprez kulturalnych. Dlatego też podczas BAW o programie i planowanych inwestycjach opowiadał burmistrz Białej Edward Plicko.

(fot. Grzegorz Weigt)

Trzecia część czwartkowego spotkania to prezentacja Ewy Radomskiej-Żelazko i Patryka Żelazko nt. „Garść chęci, szczypta zainteresowań, łyżka pomysłowości – przepis na tanie podróżowanie”. Niestety dość krótka prezentacja, ale podróżnikom udało się w skondensowanej formie opowiedzieć o podróżach w bardzo odległe regiony, przytoczyć kilka anegdot, wspomnieć o pasjonujących różnicach kulturowych, czy zaskoczeniach kulinarnych. Aż nie chciało się wierzyć, że tak interesujące podróże można przeprowadzić za tak małe pieniądze. Bardzo inspirujące.

(fot. Grzegorz Weigt)

Jak zwykle na Bialskiej Akademii Wiedzy była kawa, herbata, słodkości i losowanie nagród niespodzianek. Spotkanie prowadził pełniący obowiązki dyrektora Gminnego Centrum Kultury w Białej Patryk Bania.

Relacja w 10 numerze „Tygodnika Prudnickiego” 4 marca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here