ZUS apeluje do lekarzy w sprawie asystentów medycznych

0

Zaświadczenie chorobowe, czyli popularne L4, może wystawić nie tylko lekarz. Elektroniczne zwolnienie lekarskie może sporządzić również asystent medyczny. Opolski ZUS przypomina ponad 3 tysiącom lekarzy w regionie o upoważnieniu dla asystenta, które jest ważne przez 12 miesięcy.

Mija rok od chwili, gdy lekarze po raz pierwszy mogli upoważnić tak zwanych asystentów medycznych do wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich w swoim imieniu. Asystentem może być każda osoba, która wykonuje zawód medyczny lub choćby czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Może to być na przykład pielęgniarka, ratownik medyczny czy sekretarka medyczna.

-Upoważnienie, udzielone przez lekarza asystentowi jest ważne przez rok. Po roku powinien je odnowić na kolejnych 12 miesięcy. Żeby to zrobić, musi zalogować się w Rejestrze Asystentów Medycznych i wypisać nowe upoważnienie. Obecnie w województwie opolskim dokładnie 3040 lekarzy ma możliwość orzekania o czasowej niezdolności do pracy czyli wystawiać zwolnienia chorobowe. Wielu z nich rok temu przerzuciło część swoich obowiązków na konkretnych pracowników. Teraz pora na odświeżenie upoważnień dla tych osób albo wskazanie nowych asystentów – wyjaśnia Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS województwa opolskiego.

Trzeba pamiętać, żeby przyszły asystent miał założone konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i był wpisana do Rejestru Asystentów Medycznych (RAM), który jest dostępny pod adresem https://ram.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl/. Swój profil na platformie ZUS musi mieć również lekarz, w imieniu którego e-zwolnienie będzie wystawiał asystent. Nie ma przeszkód, aby lekarz wycofał upoważnienie dla danego asystenta, a może to zrobić w każdej chwili.

Upoważnianie asystenta do wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich odbywa się w Rejestrze Asystentów Medycznych. Następnie informacja ta jest przekazywana do ZUS. Na jej podstawie asystent uzyskuje dostęp do odpowiednich funkcji na PUE ZUS, dzięki którym wystawia
e-ZLA.

Co ważne, asystent medyczny nie podejmuje decyzji za lekarza, komu wypisać zwolnienie. Nadal to lekarz będzie decydował o samym zwolnieniu i jego szczegółach. Natomiast upoważniony przez niego asystent będzie mógł wprowadzić dane zaświadczenia do elektronicznego systemu
i samodzielnie je podpisać. Za skutki nieprawidłowego wystawienia zaświadczenia lekarskiego przez asystenta odpowiedzialność ponosi lekarz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here