Ocalić od zapomnienia: Kwesta na rzecz remontów nagrobków zasłużonych prudniczan

0

Podczas Wszystkich Świętych przy bramach prudnickiego cmentarza komunalnego prowadzona będzie kwesta pod nazwą „Ocalić od zapomnienia”. Jej celem będzie zebranie środków na remonty pomników nagrobnych zasłużonych prudniczan.

W pierwszej kolejności będą to dwa groby: polskiego działacza społecznego i narodowego Filipa Roboty oraz burmistrza Paula Langego.

Filip Robota (archiwum redakcji)

Filip Robota (1841-1907) jest stosunkowo dobrze znaną postacią. Urodził się w Gostomi w 1841 r., wykształcił jako nauczyciel i pracował w tym zawodzie między innymi w Białej i Prudniku. Od 1869 r. czynnie zaangażował się w życie ruchu polskiego na niemieckim Śląsku. Pisał artykuły do polskojęzycznych gazet, wydał też śpiewnik z pieśniami polskimi i dwujęzycznymi. Bez sukcesu kandydował do parlamentu pruskiego. W ramach kampanii domagał się równouprawnienia Polaków i Niemców. W testamencie przekazał pieniądze (był bezdzietny) na budowę Groty Lurdzkiej przy kościele franciszkańskim w Prudniku, gdzie często grywał na organach.

 

Paul Lange (il. J. Chrząszcz, Geschichte der Stadt Neustadt in O.S., 1912)

Paul Lange (1874-1920) pozostaje tajemnicą dla większości współczesnych prudniczan. Za jego kadencji, jako burmistrza, i przed wybuchem I wojny światowej, miasto przeżywało szczytowy okres swojego rozwoju, jakiego później już nigdy nie osiągnęło. Lange przeprowadził proces zakupu przez miasto lasów dominium Jarnołtówka na stokach Biskupiej i Srebrnej Kopy. Uważany jest za pomysłodawcę budowy schroniska pod Kopą. Zostawił po sobie niecodzienną pamiątkę w postaci listu dla potomnych, który schowany został w pomnikowym dębie pod Kapliczną Górą w trakcie prac pielęgnacyjnych. Wdzięczne miasto zbudowało Langemu monumentalny pomnik, który po 1945 r., jako niemiecki, został zdewastowany i częściowo zniszczony. Na Biskupiej Kopie jego imieniem nazwano jedną z dróg (Ścieżka Langego) oraz plac z niewielkim monumentem, który dziś nazywany jest „kapliczką”.

W październiku członkowie grupy inicjatywnej oczyścili otoczenie obu grobów, przede wszystkim Langego, który pokryty był „lasem” chwastów oraz grubą warstwą śmieci i ziemi.

31 października członkowie Klubu Senior+ udekorowali oba groby wykonanymi przez siebie stoikami kwiatowymi.

Kwesta Towarzystwa Historycznego Ziemi Prudnickiej jest kolejnym etapem działań zmierzających do odnowy grobów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here