Dziecko – człowiek wymagający szczególnej pielęgnacji

0

W czwartkowe popołudnie, 22 sierpnia, na zaproszenie Zespołu Szkół Medycznych w Prudniku placówkę odwiedziły przyszłe i obecne mamy oraz osoby, które zechciały dowiedzieć się czegoś na temat opieki nad dziećmi. Nieprzypadkowo takie spotkanie odbyło się w szkole, której od lat patronuje Janusz Korczak- lekarz, pisarz i pedagog, który całą swoją wiedzę, talent i życie oddał dzieciom.


Sabina WENCEL

„Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz. Jeśli nie wie – wytłumacz. Jeśli nie może – pomóż” mawiał patron.

W dobie wszechobecnej cyfryzacji komputery, tablety czy smartfony stały się nieodłącznym elementem naszego życia. Mimo niewątpliwych zalet korzystania z takich urządzeń, ich niekontrolowane używanie może nieść za sobą sporo zagrożeń, szczególnie dla najmłodszych. Co zaproponować dziecku w zamian? To był jeden z tematów szkolenia. Uczestnicy poznali przykłady twórczych zabaw, które uczą właściwych zachowań społecznych, rozwijają kreatywność i wyobraźnię, kształtują odporność i rozwój fizyczny oraz wzmacniają więzi emocjonalne z opiekunami. Maluchy, które mają możliwość zabawy, są po prostu szczęśliwsze, niż te pozostawione same sobie w wirtualnym świecie.

Dzieci to wyjątkowe skarby. Dbamy o nie, chronimy i pielęgnujemy. Jednak zdarzają się sytuacje nieprzewidziane, kiedy życie lub zdrowie pociechy zostaje zagrożone i trzeba działać natychmiast, aby tego bezcennego skarbu nie utracić. Uczestnicy szkolenia mieli możliwość zapoznania się z zasadami udzielania pierwszej pomocy dzieciom.
W czasie, gdy dorośli nabywali przydatną wiedzę i umiejętności, ich pociechami zaopiekowały się słuchaczki wydziału opiekunek dziecięcych.

Spotkanie zostało zorganizowane przez członków Stowarzyszenia „Medyk”, które od niedawna działa przy korczakowskiej szkole. Każdy z uczestników otrzymał certyfikat potwierdzający udział w szkoleniu.

Autorka jest nauczycielką ZSM i inicjatorką akcji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here