Prudnik najbardziej rowerowym miastem w Polsce? Możemy to udowodnić!

0

Prudnik jest miastem, które z dumą odwołuje się do tradycji rowerowych poprzez osoby sławnych kolarzy – Stanisława Szozdy i Franciszka Sumińskiego. Jest okazja, żeby zaznaczyć się na rowerowej mapie Polski i powalczyć o tytuł „Najbardziej Rowerowego” miasta. I nie tylko o to.

W maju ruszyła 8. edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej Kręć Kilometry organizowanej przez Fundację Allegro All For Planet. W ubiegłym roku, spośród ponad 1100 miejscowości biorących udział w „wyścigu”, najlepszy okazał się Gdańsk. Prudnikowi trudno byłoby walczyć z największymi miastami, ale organizatorzy dodali osobną kategorię miast do 50 tys. mieszkańców, dla których nagrodą będą czujniki smogu (dla 50 miast).

– Chcemy mocno uświadamiać Polakom, że każdy przejechany przez nich na rowerze kilometr, służy zdrowiu ludzi oraz naszej planety. Będziemy więc łączyć w harmonijną całość edukację ekologiczną i motywację do rowerowych aktywności – opisuje inicjatywę Krzysztof Śpiewek, członek Zarządu Fundacji Allegro All For Planet. Stąd też zwrócenie uwagi na element jakości powietrza, jakim oddychamy.

– Czujniki, które trafią do zwycięzców, będą działać w ramach open data, a więc ich pomiary dostępne będą online dla mieszkańców, w popularnych aplikacjach – informuje Justyna Łukaszewicz z Fundacji Allegro. – Dodatkowo, wszystkie czujniki zostaną zintegrowane z serwisem Rowerowa Polska, by umożliwić rowerzystom bieżącą kontrolę jakości powietrza w ich miastach. Fundacja Allegro All For Planet, w ramach swojej kampanii, zaangażuje się także w promocję Światowego Dnia Roweru, który przypada 3 czerwca. I będzie zachęcać, by jak najczęściej korzystać z roweru jako codziennego środka transportu. To nowe święto, zainicjowane rok temu rezolucją ONZ, którego pomysłodawcą był polski naukowiec.

Na czym polega rywalizacja miast? Biorą w niej udział mieszkańcy, jeżdżący na rowerze. Należy zapisywać przejazdy za pomocą jednej z popularnych aplikacji na smartfonie (np. Endomondo), a następnie udostępniać trasy po uprzednim zarejestrowaniu – na stronie kreckilometry.pl.

24 maja Prudnik z 34 kilometrami był na 267 pozycji wśród miast do 50 tys. mieszkańców (nagrody zaczynają się od 50 pozycji). Nasza redakcja zarejestrowała Prudnik 23 maja i wspomniane kilometry pochodzą tylko od jednej osoby (redaktora Derenia). Nie ma więc obaw, że jesteśmy daleko od czołówki. To dopiero początek zabawy. Sukces tkwi w jak największym udziale zainteresowanych osób i częstym korzystaniu z roweru. Akcja trwa do końca września, jest więc sporo czasu na „wykręcenie kilometrów”. Miejsce wycieczek rowerowych nie ma znaczenia, kilometry dla Prudnika można liczyć na przykład na Mazurach, czy na Krecie.

 

Organizator przewidział również nagrody indywidualne, dla osób biorących udział w zabawie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here