Jaka sytuacja w szkołach

0

We wtorek 23 kwietnia po południu przedstawiciele Ogólnopolskiego Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego, reprezentujący nauczycieli uczestniczących w strajku, ale nie należący do związków zawodowych, poinformowali, że przeprowadzą klasyfikację uczniów. Apel ma charakter prośby, a decyzje podejmować będą indywidualnie grona pedagogiczne strajkujących szkół.

Klasyfikacja uczniów związana jest ze zbliżającym się egzaminem dojrzałości. Bez niej przeprowadzenie matur nie będzie możliwe.

We wtorek przedstawiciele Gminy Prudnik poinformowali, że od dziś (24 kwietnia) zajęcia lekcyjne, w normalnym trybie odbywają się w:

  • Szkole Podstawowej nr 1 w Prudniku w klasach VII, VIII oraz klasach III gimnazjum,
  • Publicznym Przedszkolu nr 4 w Prudniku,
  • Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Szybowicach.

Od początku protestu nie strajkuje również Szkoła Podstawowa w Łące Prudnickiej, dla której organem prowadzącym jest Stowarzyszenie „Złoty Potok”.

Gminni nauczyciele, którzy nie strajkują, zadeklarowali pracę w komisjach maturalnych.

– Dziękuję nauczycielom za odwagę i rozwagę – komentuje na portalu społecznościowym decyzję nauczycieli burmistrz Grzegorz Zawiślak. – To trudny czas, jednak wierzę ze reszta nauczycieli również zawiesi strajk.

W gminie Głogówek – wśród placówek tego poziomu samorządu – sytuacja jest jasna.

Sebastian Gerstenberg (fot. Andrzej Dereń)

– Wszystkie placówki oświatowe w gminie Głogówek pracują od dzisiaj – informuje naszą gazetę wiceburmistrz Sebastian Gerstenberg. – Strajk został zawieszony.

Decyzję o zawieszeniu strajku już wcześniej (przed połową miesiąca) podjęły placówki oświatowe w gminie Korfantów.

W Szkole Podstawowej w Walcach kontynuowany jest strajk i zajęcia nie odbywają się. W środę dla klasy IV zorganizowano wycieczkę. Od godz. 7.30 do 13.00 w szkolnej świetlicy zapewniona jest opieka dla dzieci. Pozostałe placówki oświatowe gminy Walce pracują zgodnie z planem.

– W poczuciu troski o tegorocznych maturzystów Grono Pedagogiczne, w tym osoby strajkujące, zdecydowało o ich sklasyfikowaniu w dniu 24 kwietnia 2019 roku – informuje dyrektor Zespołu Szkół w Głogówku Artur Stochmiałek. – Umożliwi to dopuszczenie do egzaminów maturalnych, do których nasi uczniowie powinni przystąpić, by móc realizować swoje marzenia.

Od 19 kwietnia w głogóweckim zespole strajk został zawieszony, a zajęcia wznowione. Nauczyciele podkreślają jednak, że zawieszenie nie oznacza odstąpienia od strajku.

W aktualnym wydaniu gazety publikujemy głosy mieszkańców na temat strajku zebrane podczas sondy ulicznej.

Macie informacje o strajku w innych szkołach i przedszkolach? Dajcie znać!


[AKTUALIZACJA: 24.04.2019, 16:00] W czwartek 25 kwietnia wznowione zostaną zajęcia w Szkole Podstawowej nr 1 w Prudniku dla klas: I – III oraz VI. Wcześniej informowaliśmy, że w tej placówce uczy się już również młodzież z klas VII, VIII oraz III gimnazjum.


[AKTUALIZACJA: 24.04.2019, 18:45] Dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku Andrzej Chruściel poinformował, że nauczyciele w tej placówce zawiesili strajk. Odbędzie się również klasyfikacja uczniów, co umożliwili maturzystom przystąpienie do egzaminu dojrzałości.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here