EDK 2019: Lubrza/Prudnik – Zlate Hory (Maria Hilf)

0
(fot. Tomasz Surma)

Ekstremalna Droga Krzyżowa (EDK) narodziła się w Polsce przed kilkoma latami jako idea, aby w sposób aktywny przygotować się do obchodzenia wielkanocnego okresu świątecznego.


Tomasz SURMA

(fot. Tomasz Surma)

Istota EDK polega aby w weekend poprzedzający świąteczny tydzień podjąć wyzwanie nocnego przejścia określonego szlaku na dystansie ok. 40 km. Ideą przyświecającą EDK jest schemat „wyzwanie, droga, zmaganie, spotkanie”. Ekstremalna Droga Krzyżowa nie jest pielgrzymką, lecz indywidualną droga każdego z uczestników. Sztab EDK dostarcza jedynie rozważań na stacje drogi krzyżowej i propozycję tras, ale samo ich pokonanie i decyzja o ostatecznym kształcie trasy należy już wyłącznie do każdego z uczestników.

Wydarzenie to w tym roku obejmowało 25 państw w 441 miejscowościach, a uczestnicy mieli do wyboru blisko 1000 różnego rodzaju tras. W ubiegłym roku wydarzenie przyciągnęło blisko 80 tys. uczestników.

Dwa lata temu grupa pasjonatów z Lubrzy po odbyciu nocnej trasy wędrownej EDK Opole – Góra Św. Anny, zdecydowała o dopisaniu na mapie kolejnego szlaku, której gospodarzem będzie już Ziemia Prudnicka. Postanowili wykorzystać geograficzne i przyrodnicze atuty naszego regionu, oraz bliskość Czech.

W tamtym roku wydarzenie udało się, zatem w tym roku ponownie blisko 70 osób podjęło wyzwanie zmierzenia się zadaniem odbycia nocnego marszu przez bezdroża, lasy i góry. (…)


Artykuł w całości ukaże się w „Tygodniku Prudnickim”, nr 16 z 17.04.2019 r. Pełny numer gazety dostępny będzie również w formie e-wydania. ZAMÓW CAŁOROCZNĄ PRENUMERATĘ Z RABATEM!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here