Wielki Tydzień: Przy Bożym Grobie

0
Kaplica Bożego Grobu w Głogówku (fot. Henryka Młynarska)

W czasie obchodów dni Wielkiego Tygodnia w każdym katolickim kościele przygotowuje się Boży Grób. Wierni nawiedzają go, odprawiają przy nim nabożeństwa, w ciszy i skupieniu czuwają…


Henryka MŁYNARSKA

W Europie już w średniowieczu rozpowszechnił się zwyczaj budowania kaplic naśladujących kształt kościoła Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Hrabia Jerzy III Oppersdorff, cztery lata po zbudowaniu Domku Loretańskiego, w 1634 roku ufundował także kaplicę Bożego Grobu. Usytuowana została w narożu dawnego przedzamcza, blisko klasztoru franciszkańskiego. W 1714 roku została odnowiona, zmieniono przy tym jej fasadę, zwieńczoną szczytem woltowym. W 1822 roku po pożarze kaplicy na nowo ją odbudowano, jednakże nie odtworzono już wieżyczki, tak podobnej do jerozolimskiego pierwowzoru. Na frontonie barokowym pozostał owalny ornament z literami IHS, a przed wejściem do pierwszego pomieszczenia na ścianie widnieje kamienny kwadrat symbolizujący pięć ran Chrystusa. Starsi mieszkańcy pamiętają o zwyczaju całowania tego ornamentu. Dawniej w przedsionku wisiały obrazy na szkle malowane, do dziś zachowały się narzędzia męki Zbawiciela, są wśród nich: korona cierniowa, rękawica, bicze, młotki, drabinka. Zabytkowe okna i kolumny przypominają dawną architekturę.

Kaplica Bożego Grobu w Głogówku (rys. Albert Strzewiczek)

W centrum na posadzce leży „anielski kamień”, blok kamienny prawdopodobnie przywieziony z Ziemi Świętej, jeszcze po wojnie każdy wchodzący go całował. Dziś stoi na nim bukiet kwiatów. Do komory grobowej wchodzi się w pozycji pochylonej, co budzi ciekawość i lęk u dzieci. Te się potęgują, gdy dorośli namawiają maluchów do pocałowania barokowej rzeźby Chrystusa. Figura jest wielkości człowieka, leży w grobie i trochę przeraża. Zwyczaj obdarowywania słodyczami, które „spadają z  Nieba” zachęcają maluchów do wykonania tej prośby.

Na zewnątrz znajduje się mały dziedziniec, zapełniony ludźmi w Wielką Sobotę, dzieci trzymają w rękach koszyczki z poświęconymi pokarmami, a dorośli czują, że teraz niewiele czasu zostało do Wielkanocnej świętowania i radosnego Alleluja!


Patrzysz i płaczesz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here