Ulica Stanisława Moniuszki: Łukiem i po kostce

0
Ulica Moniuszki w Prudniku (fot. Andrzej Dereń, 2018)

Ulica Stanisława Moniuszki była jedną z ostatnich wytyczonych w okresie niemieckiej historii Prudnika i jej wygląd niewiele zmienił się od tamtego czasu.

Obszar ulicy Moniuszki pozostawał niezabudowany aż do lat 30. XX w. Były tu najpewniej należące do mieszczan pola uprawne lub łąki.Według planów sprzed I wojny światowej teren między ulicami (według obecnych nazw): Staszica, Wyszyńskiego, Paderewskiego, Sienkiewicza i Traugutta, miał być przeznaczony pod zabudowę z centralnie położonym skwerem. 5 obszarów zabudowanych miały rozdzielać ulice. Plan nie został zrealizowany nawet w części. Pod koniec lat 20. XX w. wytyczono nowy, południowy fragment ul. Mickiewicza, doprowadzając ją do ul. Traugutta. W 1937 r. odnotowano już mieszkańców domów przy nowej ulicy (o jej pierwszej nazwie za chwilę). Według mapy topograficznej z 1943 r. była w całości zabudowana. Znajdowało się tu 14 budynków i ten układ w ogólnej formie przetrwał do dziś.

Ulica Moniuszki, wraz południową częścią ul. Mickiewicza i Chopina, stanowiły razem jednolity kompleks osiedlowy. Ulice do dziś biegną łukowo i równolegle do siebie. Domy ul. Moniuszki wskazują, że były przeznaczone dla ludzi z klasy średniej i wyższej, nie były to niewielkie, bliźniacze domki znane z  Kolonii Karola Miarki. Każda działka zawierała obszerny ogród. Mieszkanie tutaj musiało być przyjemne i wygodne, jak na standardy powiatowego, śląskiego miasta lat 30. Uliczka była na uboczu i zaciszna, sąsiadowała z parkiem, a jednocześnie było stąd blisko do centrum. Domy wyposażone były we wszystkie media – prąd, wodę i kanalizację. Mieszkał tu na przykład – w domu pod numerem 2 – rewizor Wilhelm Marx.

Budynki nie są jednakowe, część, o większych rozmiarach, przeznaczona jest dla kilku rodzin. Dzięki budowlanej różnorodności ulica nie jest monotonna. Jej nawierzchnia pokryta została drobną kostką brukową, dziś już mocno pofałdowaną.

Ulicę nazwano imieniem jednego z poetów niemieckich – Johanna Wolfganga Goethego (nazwa funkcjonowała w 1937 r.). W 1945 r. patron kojarzony z niedawnym okupantem Polski nie zyskał akceptacji nowych władz miasta i ulica otrzymała imię polskiego kompozytora – Stanisława Moniuszki.

Długość ulicy: 245 m


Znasz ciekawą anegdotę na temat ul. Moniuszki? Nieznany wątek jej historii? Napisz komentarz pod artykułem lub wyślij wiadomość do autora: andrzej.deren@tygodnikprudnicki.pl.


Prudnik ma nowy plan miasta

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here