Ulica Arki Bożka: Na osiedlu śląskich patronów

0

Ulica Arki Bożka przyjęła swoje obecnie imię w maju 1980 roku wraz z ośmioma innymi drogami na nowym osiedlu Jasionowe Wzgórze. Nadającym nazwę była Rada Narodowa Miasta i Gminy, odpowiednik dzisiejszej Rady Miejskiej, a przewodniczył jej wówczas Józef Stankiewicz. Patron – śląski działacz – nie był przypadkowy, ponieważ również inne ulice na osiedlu przyjęły nazwiska kolejnych Ślązaków związanych z ruchem polskim. Dzięki temu prawie wszystkie (był wyjątek) przetrwały okres po 1989 roku i nie musiały być zmieniane. W Prudniku było inne osiedle „leninowsko-rewolucyjne” w swoim nazewnictwie, ale i o tym przyjdzie nam napisać przy okazji opisu jednej z tamtejszych ulic.

Widok na ul. Arki Bożka od północnej strony (fot. Andrzej Dereń, 2018)

Ulica Arki Bożka jest typowa dla Jasionowego Wzgórza, największego osiedla mieszkaniowego w powiecie prudnickim, sąsiaduje z nią kilka bloków z wielkiej płyty wybudowanych jeszcze w latach 80. oraz niewielki kompleks handlowo-gastronomiczno-usługowy przy skrzyżowaniu z ul. Jesionkową. Do adresu tej ulicy przypisane są tylko dwa bloki, duży sześcioklatkowy oraz mały z dwiema klatkami schodowymi. Mniejszy został niedawno odnowiony i ładnie prezentuje się na tle „starej” płyty. W 2019 r. przy ulicy otwarto Red Lion Pub.
To od początku istnienia osiedla teren Spółdzielni Mieszkaniowej w Prudniku.

Długość ulicy: 174 m.


Znasz ciekawą anegdotę na temat ul. Arki Bożka? Nieznany wątek jej historii? Napisz komentarz pod artykułem lub wyślij wiadomość do autora: andrzej.deren@tygodnikprudnicki.pl.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here