10 lat współpracy POK i MiKS Krnov

0
(fot. Grzegorz Weigt)

W piątek 16 listopada ośrodki kultury z Prudnika i Krnova, czyli Prudnicki Ośrodek Kultury i Městské informační a kulturní středisko Krnov (MiKS Krnov) uroczyście świętowały 10-lecie swojej współpracy. To była bardzo radosna i zarazem pełna wzruszających wspomnień uroczystość. Nie tylko oficjalne wystąpienia, ale i bardzo osobiste relacje.

(fot. Agnieszka Wilk)

W sali reprezentacyjnej Pałacu Fränkla w Prudniku dokonano podsumowania tych lat polsko-czeskiej współpracy, wspólnych działań, realizowanych projektów, wystaw, warsztatów, plenerów, wyjazdów, zawodów, itd. Spotkanie rozpoczęło oficjalnym otwarciem z udziałem wielu gości z obu stron granicy (przyjechała bardzo liczna grupa Czechów), także władz samorządowych gminy Prudnik, powiatu prudnickiego, czy też Euroregionu Pradziad.

(fot. Grzegorz Weigt)

Spotkanie otworzyli i prowadzili szefowie współpracujących i zaprzyjaźnionych instytucji kultury: Petra Manczalová z MiKS Krnov i Ryszard Grajek z POK-u. Dyrektor Grajek mówił o przekraczaniu granicy, która istniała w czasach PRL-u (i Czechosłowacji), o tym sukcesie, jakim jest pokonanie tego wieloletniego ograniczenia poprzez kulturę. Niepozorne spotkania przerodziły się nieoczekiwanie w długoletnie współdziałanie, rozwinęła się realizacja wspólnych projektów obejmujących działania społeczne, sportowe, przede wszystkim artystyczne, skierowane od dzieci po seniorów. Petra Manczalová i Ryszard Grajek dziękowali władzom samorządowym – w tym miejscu szczególnie ustępującym już burmistrzom Franciszkowi Fejdychowi i Stanisławowi Hawronowi za przychylność i wspieranie tych działań i za to, że „byli z nami”, obecni osobiście podczas większości z tych polsko-czeskich wydarzeń. Grajek dodał tu też osobę skarbnika gminy Prudnik Jadwigi Zielińskiej za pomoc w realizacji finansowej tych projektów. Gratulacji i wręczania podziękowań było tego wieczoru wiele, dostały się one m.in. władzom i pracownikom Euroregionu Pradziad oraz naszej redakcji.

(fot. Grzegorz Weigt)

Realizacja tych wielu wspólnych zadań od samego początku była dokumentowana i materiał ten wykorzystany został podczas gali w formie prezentacji multimedialna ukazującej dorobek 10 lat współpracy i realizowanych projektów polsko-czeskich. Nie była to jednak tylko elektroniczna forma prezentacji, bo cały czas na środek proszone były osoby „występujące” w materiale wspomnieniowym, które na żywo opowiadały o swoich wrażeniach. Część tę żywiołowo prowadziły: Eva Čechová z MiKS Krnov i Joanna Korzeniowska z POK-u, obie odpowiedzialne za realizację projektów polsko-czeskich, po obu stronach granicy.

Jak to przy każdym spotkaniu realizowanym przez POK i MiKS Krnov bywa, także i tym razem nie obyło się bez części artystycznej, w której zaprezentowali się i prudniczanie i Czesi. Młodzieżowe Studio Piosenki działające w POK-u pod kierunkiem Tomasza Kanasa reprezentowali wokalnie: Justyna Gawron i Kacper Dwojak (z towarzyszeniem na pianinie Tomasza Kanasa). Ze strony czeskiej wystąpili, znani już z prezentacji muzycznych towarzyszących wernisażom plastycznym w Pałacu Fränkla w Prudniku: Marie Veliké (wokal) i Luca Gualco (piano).

(fot. Agnieszka Wilk)

W holu Pałacu Fränkla otwarta została wystawa zdjęć ukazujących wydarzenia, a zwłaszcza ludzi, związanych przez lata ze współpracą obu ośrodków kultury. Równocześnie w Galerii na poddaszu można było oglądać jeszcze otwartą we wrześniu wystawę zdjęć z pleneru fotograficznego realizowanego w ramach projektu pn. „Sztuka nas łączy” (Umění nás spojuje). Tak uroczyste spotkanie zakończyło się oczywiście wspólnym poczęstunkiem, który również przyjął formę zabawy, ze śpiewami, a nawet tańcami.

Wspominano więc w Prudnickim Ośrodku Kultury 10 lat współpracy z partnerem czeskim. Pozostaje mieć nadzieję, że to nie tylko podsumowanie, ale i zarazem zapowiedź kontynuacji, kolejnych lat owocnej współpracy.

Relacja w najbliższym wydaniu „Tygodnika Prudnickiego” (środa 21 listopada).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here