Jadą na zlot czerwonych samochodów

0

Strażacy z OSP Prężynka wezmą udział w Ogólnopolskim Zlocie Samochodów Pożarniczych w Stykowie koło Poznania.

Dla strażaków – ochotników z gminy Lubrza będzie to niecodzienna okazja do spotkania z kolegami z całej Polski. Dla większości z nich służba w OSP to pasja, czasem naturalny obowiązek, niekiedy rodzinna tradycja. Jak na przykład dla Kacpra Demkowicza, który jest już trzecim pokoleniem strażaków – ochotników w rodzinie. Podobnie jak Wojtek Kulesza, którego dziadek był wśród członków – założycieli jednostki OSP w Prężynce. Jednak nie tylko młode pokolenie wyjeżdża do Wielkopolski. W gronie 12-osobowej reprezentacji jest między innymi Ryszard Rzewucki, który ma ponadpięćdziesięcioletni staż w OSP. Będzie też prezes jednostki Tadeusz Gaciek.

Strażacy z Prężynki zabierają ze sobą też swój sztandar, ale to, co najistotniejsze w zlocie w Strykowie, to pojazdy. Reprezentanci ziemi prudnickiej pokażą w Poznańskiem swojego nissana interstar X70, wóz ratowniczo-gaśniczy z 2008 roku, który na stanie jednostki jest od 2014 r, zastępując wysłużonego żuka. Pojazd wyposażony jest w nowoczesny sprzęt i liczący pół tysiąca litrów pojemności zbiornik wody. „Japończyk” jest rzadkim samochodem wśród pojazdów pożarniczych. W tym gronie królują marki Ford, MAN, Iveco, Star, Jelcz i Żuk,

Zlot odbędzie się 21 lipca na terenie Zamku von Trescov. Podczas imprezy strażacy będą mieli okazję wziąć udział w szkoleniu z zakresu pożarów wewnętrznych przy wykorzystaniu kontenera OLC Fire. Będą też pokazy nowoczesnego sprzętu i udzielania pomocy przedmedycznej. Odbędą się konkursy z nagrodami i zbiórka pieniędzy przez Stowarzyszenie Strażacy Wspólnie przeciw Białaczce. Z kolei Fundacja Gasimy Afrykę – Projekt Tanzania zbierać będzie środki na zakup pojazdu strażackiego dla wsi Butiama, gdzie pracują polscy misjonarze.

– Nasz wyjazd jest możliwy dzięki przychylności wójta gminy Lubrza Mariusza Kozaczka i sponsorów – mówi wiceprezes-naczelnik OSP Prężynka Mieczysław Kras.


Artykuł ukazał się w „Tygodniku Prudnickim” – wydaniu z 11.07.2018. Cały numer gazety dostępny jest w e-sprzedaży: e-TygodnikPrudnicki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here