Uwaga! Wysokie stężenie pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5

0

W wydaniu „Tygodnik Prudnickiego” z 15 listopada znajdzie się artykuł na temat nowego czujnika jakości powietrza zamontowanego w Prudniku z inicjatywy Starostwa Powiatowego. Po kilku dniach „optymistycznych” wyników dziś wieczorem (14.11.2017) urządzenie pokazuje znaczne zanieczyszczenie powietrza, którym oddychamy.

O godz. 18.00 urządzenie wskazało zawartość 259 µg/m3 pyłu zawieszonego PM10 i 143,5 µg/m3 – PM2,5. Po tej godzinie zanieczyszczenie spadło, po czym znowu rośnie. Zanieczyszczeniu sprzyjają warunki pogodowe – brak wiatru i wysokie ciśnienie.


W Polsce normy dla pyłów drobnych PM10 są ustalone na trzech poziomach:

  • poziom dopuszczalny 50 µg/m3 (dobowy)
  • poziom informowania 200 µg/m3 (dobowy)
  • poziom alarmowy 300 µg/m3 (dobowy)

Poziom dopuszczalny – 50 µg/m3, mówi o tym, że jakość powietrza nie jest dobra, ale nie wywołuje ciężkich skutków dla ludzkiego zdrowia.

Poziom informowania – 200 µg/m3, oznacza, że jest źle i trzeba ograniczyć aktywności na powietrzu, bo norma przekroczona jest czterokrotnie.

Poziom alarmowy – 300 µg/m3, oznacza, że jest bardzo źle, norma przekroczona jest sześciokrotnie i należy bezwzględnie ograniczyć przebywanie na powietrzu, a najlepiej zostać w domu, szczególnie osoby chore.

(informacja: GIOŚ)


Aktualny stan jakości powietrza w Prudniku znajdziesz na tej stronie:

(http://infomet.nazwa.pl/meteo/prudnik/trends.htm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here