Prudniczanin nagrodzony: Krzyż św. Andrzeja

0

9 listopada w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród dla laureatów konkursu „W różańcu róża ukryta rozkwita. Kapliczki, Krzyże i Figury Przydrożne”.

Konkurs odbywał się w 2 kate­goriach: seniorzy i juniorzy, organizowany był na terenie całego kraju. Wieczór z wrę­czeniem nagród prowadziła Izabela Bukowska – aktorka Teatru Polskie­go w Warszawie i ks. dr Mirosław Nowak – dyrektor MAW.

Celem konkursu było zachowa­nie naszej tożsamości narodowej i chrześcijańskiego dziedzictwa kulturowego utożsamianego z ka­pliczkami. Zwieńczeniem konkursu fotograficzno-faktograficznego, mającego na celu udokumentowa­nie zachowanych kapliczek przy­domowych i przydrożnych, jest wy­danie przez MAW oraz Narodowe Centrum Kultury kalendarza z naj­piękniejszymi obiektami. Kalendarz trafi do wielu organizacji i instytucji w Polsce oraz poza jej granice.

Okazuje się, że spośród siedmiu­set przydrożnych obiektów zostało nagrodzonych tylko osiem. Laureatem konkursu w ka­tegorii juniorów, został prudnicza­nin Jan Trinczek – aktualnie student Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, który uzyskał drugie miejsce. Jan Trinczek sfotografował krzyż św. Andrzeja – polski znak drogowy, przed przejazdem kolejo­wym, przy zjeździe z drogi krajowej nr 40, w stronę Dytmarowa. Uza­sadnił, że jest to forma krzyża, której pochodzenie wiąże się z podaniem o ukrzyżowaniu w ten sposób Andrze­ja Apostoła.

Podczas uroczystości gali finało­wej, autorzy zdjęć i opisów odebrali nagrody, wyróżnienia i dyplomy. Cennym wyróżnieniem jest opub­likowanie „Krzyża św. Andrzeja” z okolic Prudnika i rezolutnego uzasadnienia w kalendarzu „Krzy­że, Figury i Kapliczki Przydrożne”. Relację z wydarzenia można było zobaczyć w TVP Kultura.

Bożena TOKAR-MATKOWSKA


Artykuł ukazał się w drukowanym i cyfrowym wydaniu „Tygodnika Prudnickiego” – nr 47 z 22 listopada.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here