Inwestycja: Budowa biogazowni już wiosną 2018 roku

1
Była strzelnica w Prężynce (fot. Andrzej Dereń)

Jak informuje wójt gminy Lubrza Mariusz Kozaczek wiosną przyszłego roku rusza budowa biogazowni na terenie byłej strzelnicy w Prężynce. Przedstawiciele inwestora – OZE Prężynka z siedzibą w Szczecinie – kontaktują się z Gminą Lubrza w celu ustalenia ostatecznych uzgodnień dotyczących tego zadania.

Biogazownia rolnicza ma mieć moc do 2 megawatów. Wydana w ubiegłym roku decyzja środowiskowa na inwestycję określa, że w ramach zadania mają powstać m.in.: stacja transformatorowa, silosy, zbiorniki fermentacyjne, pofermentacyjne i ppoż., budynek socjalno-techniczny, stacja oczyszczania biogazu, zbiornik retencyjny, obiekt magazynowo-techniczno-socjalny i pompownia.

Kompleks znajdować się będzie na terenie dwóch działek w obrębie dawnej strzelnicy. Wartość inwestycji to prawie 27 milionów złotych. Dzięki nowemu zakładowi do budżetu gminy Lubrza spływać może rocznie podatek rzędu 200-300 tys. złotych.

Uzgodnienia i decyzje zobowiązują inwestora do przestrzegania szeregu zalecenie zarówno w trakcie realizacji budowy jak i po jej oddaniu do użytku, dzięki czemu uciążliwość zakładu dla otoczenia ma być zredukowana do minimum. Inwestycja realizowana będzie na powierzchni ponad 5 ha.

Ciekawostką dotyczącą inwestycji jest warunek zachowania potężnego kulochwytu strzelnicy, z możliwością jego wkomponowania w planowane budynki lub inne obiekty biogazowni.

Była strzelnica w Prężynce (fot. Andrzej Dereń)

1 KOMENTARZ

  1. Biogazownia w Prężynce a co na to mieszkańcy Prężynki ? Czy ktoś pytał mieszkańców o zdanie? jak będziemy chorować i wąchać smrody kto zapłaci odszkodowanie za utratę zdrowia i „atrakcję „smrodowe ? Ja jako mieszkanka Pręzynki nie zgadzam się …

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here