Wieża Woka: Człowiek, Firma i Wydarzenie Roku 2017

Wieża Woka 2017

Konkurs podzielony jest na dwa etapy. Pierwszy to głosowanie czytelników za pomocą kuponów, które publikować będziemy do 14 lutego. Po raz pierwszy umożliwiamy również głosowanie za pośrednictwem smsów. Jeden sms ma taką samą wartość jak głos oddany na kuponie. Potem policzymy głosy i ogłosimy listę finalistów w gazecie. Do drugiego etapu awansują te propozycje, które cieszyły się największą popularnością wśród czytelników w I etapie. Ostateczny wybór należeć będzie do Kapituły Wieży Woka. Pełen regulamin plebiscytu znajduje się tutaj.

Statuetki Wieży Woka trafią do Człowieka Roku i przedstawiciela Firmy Roku. Na kuponie wskazać też możemy Najgorsze Wydarzenie (własne propozycje) mijającego roku, które otrzyma symbolicznego „Pomidora”.

Poniżej przedstawiamy kandydatury.

 

CZŁOWIEK ROKU 2017

Witold HRECZANIUK
Zasłużony dla ziemi prudnickiej działacz kultury. Członek Nauczycielskiego Klubu Literackiego w Opolu, Klubu Ludzi Piszących w Prudniku, RSTK, Kawiarenki Poetyckiej w Białej, organizator plenerów poetyckich. W kuchni twórca wyśmienitych nalewek (nagrodzony m.in. Perłą 2017).
SMS o treści WWC.1 na numer 71160
Ryszard KASZA
Działacz „Solidarności” lat 80., wiceburmistrz Prudnika, dziennikarz, krótkofalowiec, badacz lokalnej historii. W 2017 r. przeszedł na emeryturę. Autor książek: „Obuwnik Prudnik historia klubu” i „Historia Prudnika fotografią pisana”. Nagrodzony m.in. powiatową Różą Pogranicza.
SMS o treści WWC.2 na numer 71160
Joanna KORZENIOWSKA
Animatorka kultury, jeden z „koni pociągowych” Prudnickiego Ośrodka Kultury, odpowiedzialna m.in. za tworzenie i realizowanie polsko-czeskich projektów, m.in. Zręczne Ręce. W 2017 r. wspólnie z partnerem czeskim odbierała nagrodę z okazji 20-lecia Euroregionu Pradziad.
SMS o treści WWC.3 na numer 71160
Oskar KOZIOŁEK-GOETZ
Śpiewak (baryton) związany m.in. z zespołami Deutsche Oper w Berlinie, Rundfunkchor Berlin, Solistenensemble Phoenix16, Winteroper w Poczdamie. Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Koncertuje niemal w całej Europie, a także w Chinach, RPA czy Izraelu, nie zapominając jednak o rodzinnej ziemi głogóweckiej. W 2017 r. współprowadził koncerty w ramach festiwalu beethovenowskiego.
SMS o treści WWC.4 na numer 71160
Natalia RYGIEL
Uzdolniona, z ogromną charyzmą wokalistka zespołu Misscore (rock alternatywny, grupa lata lada chwila wyda debiutancką płytę), uczestniczka 8. edycji telewizyjnego show muzycznego The Voice of Poland.
SMS o treści WWC.5 na numer 71160

 

 

FIRMA ROKU 2017

Spółdzielnia Pionier w Prudniku
Powstała w 1951 spółdzielnia produkuje metalowe części samochodowe – obecnie wśród jej klientów znajdują się takie marki jak Fiat, Ford czy Suzuki. W 2017 roku Pionier wyróżniony został tytułem Gazeli Biznesu i Diamentu Forbesa. Prudnicki zakład zatrudnia ponad 160 osób.
SMS o treści WWF.1 na numer 71160
Morawiec Transport w Głogówku
Morawiec Transport Sp. z o.o. to powstała w 1990 roku firma transportowa z Głogówka, dająca pracę ponad 300 osobom. Pojazdy z liczącej 200 ciągników siodłowych floty spedytora wypatrzyć można na drogach całej Europy. Firma zdobyła wiele nagród i wyróżnień, działa charytatywnie i wspiera sport, między innymi koszykarską Pogoń.
SMS o treści WWF.2 na numer 71160
Ustronianka w Białej
Powstała w 1994 roku na bazie gminnej spółdzielni nowoczesna rozlewnia wód mineralnych w Białej zatrudnia obecnie 250 osób i jest filarem powszechnie znanej marki. Firma jest również znana ze swojej pozastatutowej działalności, w tym sponsorowania reprezentacji Polski w piłce nożnej i pomocy młodzieżowym drużynom prudnickiej Pogoni.
SMS o treści WWF.3 na numer 71160
Bardusch Polska w Prudniku
Działający od 1998 roku w Prudniku polski zakład niemieckiego koncernu Bardusch zamuje się przygotowaniem odzieży roboczej m.in. dla fabryki Opla, zakładów Mondelez, Nestle, Nutricii, Lotte Wedel oraz Zakładów Azotowych Puławy. W Bardusch Polska pracuje 160 osób, z czego w Prudniku – 75.
SMS o treści WWF.4 na numer 71160

 

WYDARZENIE ROKU 2017

Rok Jana Cybisa
Cykl wydarzeń w Głogówku i Opolu z okazji 120. rocznicy urodzin Jana Cybisa.
SMS o treści WWW.1 na numer 71160
,,Belle Epoque” i ,,Najdłuższa Noc”
Pochodzący z Prudnika Maciej Dancewicz jest współscenarzystą filmu i współautorem książki kryminalnej, których akcje rozgrywają w dawnym Krakowie.
SMS o treści WWW.2 na numer 71160
Były ,,Frotex” w strefie
Rząd decyduje o włączeniu do prudnickiej podstrefy ekonomicznej części terenów byłego „Froteksu”.
SMS o treści WWW.3 na numer 71160
Jubileusz Tadeusza Soroczyńskiego
75. urodziny i 50. rocznica książkowego debiutu opolskiego poety. Było co świętować, więc i na jednym spotkaniu jubileuszowym się nie skończyło (Biała, Prudnik, Opole).
SMS o treści WWW.4 na numer 71160
Nastolatka ruszyła na pomoc
Nastoletnia Monika Sieńczak ruszyła z pomocą mężczyźnie, który zasłabł przy drodze z Prudnika do Łąki. Próbuje ratować 58-latka, gdy ludzie przechodzą obojętnie. Dziewczyna z za swoją ludzką reakcję została nagrodzona przez starostę.
SMS o treści WWW.5 na numer 71160
Komiks ,,Hexenberg: Ursula Hemmel”
Wydawnictwo autorstwa Artura Biernackiego i Jakuba Oleksowa, choć promuje lokalną historię z dawnego Prudnika, to jest skierowane do każdego w Polsce fana komiksu. Niecodzienna okazja promowania miasta na skalę ogólnokrajową.
SMS o treści WWW.6 na numer 71160
Powstaje klasa patronacka kierowca-mechanik
Duże firmy transportowe objęły patronat nad nową klasą kierowca-mechanik w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku. Uczniowie mogli liczyć na spore przywileje.
SMS o treści WWW.7 na numer 71160
20-lecie Euroregionu Pradziad
Polsko-czeski podmiot na stałe wpisał się w krajobraz ziemi prudnickiej, tym bardziej, że od początku jego polska stolica znajdowała się w Prudniku. „Pradziad” to nie tylko idee, ale również możliwości pozyskiwania w ramach projektów środków finansowych. I z tej możliwości ochoczo przez dwie dekady korzystano.
SMS o treści WWW.8 na numer 71160
Zlot rodu Oppersdorffów (Głogówek)
Niecodzienne wydarzenie w Głogówku, którego efektem było spotkanie członków rodziny Oppersdorffów z całej Europy. W czasie kiedy trwał zlot w mieście nad Osobłogą odbywał się festiwal beethovenowski.
SMS o treści WWW.9 na numer 71160
Finał Szlachetnej Paczki (Głogówek i Prudnik)
Wielka, ogólnopolska akcja z roku na rok zyskuje na popularności, również w powiecie prudnickim. Wolontariusze „Paczki” niosą wielu rodzinom nadzieję na lepsze jutro.
SMS o treści WWW.10 na numer 71160
40-lecie Klubu Ludzi Piszących w Prudniku
Wielce zasłużona dla ziemi prudnickiej grupa poetycka konsekwentnie działa i wciąż przyciąga do siebie nowych twórców.
SMS o treści WWW.11 na numer 71160
,,Kuchenne rewolucje” w Głogówku
Magda Gessler pomogła odnaleźć tożsamość kolejnej restauracji – tym razem do programu restauratorki zgłosiła się głogówecka restauracja ,,Rammer Jammer”, która do dziś funkcjonuje jako ,,Gar na gazie”.
SMS o treści WWW.12 na numer 71160