Wieża Woka: Człowiek, Firma i Wydarzenie Roku 2017

Wieża Woka 2017 – głosowanie zakończone

Czytelnicy głosowali za pomocą kuponów wycinanych z gazety oraz – po raz pierwszy – smsów. W kategorii Człowiek Roku w finale znaleźli się: Witold Hreczaniuk (82 głosy), Joanna Korzeniowska (158) i Natalia Rygiel (97). W grupie „biznesowej” przewaga Ustronianki nad pozostałymi kandydaturami była tak znacząca (242 głosy, kolejna – 76), że postanowiliśmy już na tym etapie wskazać zwycięzcę z Białej. O tytuł Wydarzenia Roku powalczą: „Były Frotex w strefie”, „Nastolatka ruszyła na pomoc”, „Finał Szlachetnej Paczki” i „40-lecie Klubu Ludzi Piszących”. Na przełomie lutego i marca zbierze się Kapituła Wieży Woka, która dokona ostatecznego wyboru, o którym niezwłocznie poinformujemy. Czytelnikom dziękujemy za udział w głosowaniu.

CZŁOWIEK ROKU 2017 – kandydaci

Witold HRECZANIUK
Zasłużony dla ziemi prudnickiej działacz kultury. Członek Nauczycielskiego Klubu Literackiego w Opolu, Klubu Ludzi Piszących w Prudniku, RSTK, Kawiarenki Poetyckiej w Białej, organizator plenerów poetyckich. W kuchni twórca wyśmienitych nalewek (nagrodzony m.in. Perłą 2017).
Ryszard KASZA
Działacz „Solidarności” lat 80., wiceburmistrz Prudnika, dziennikarz, krótkofalowiec, badacz lokalnej historii. W 2017 r. przeszedł na emeryturę. Autor książek: „Obuwnik Prudnik historia klubu” i „Historia Prudnika fotografią pisana”. Nagrodzony m.in. powiatową Różą Pogranicza.
Joanna KORZENIOWSKA
Animatorka kultury, jeden z „koni pociągowych” Prudnickiego Ośrodka Kultury, odpowiedzialna m.in. za tworzenie i realizowanie polsko-czeskich projektów, m.in. Zręczne Ręce. W 2017 r. wspólnie z partnerem czeskim odbierała nagrodę z okazji 20-lecia Euroregionu Pradziad.
Oskar KOZIOŁEK-GOETZ
Śpiewak (baryton) związany m.in. z zespołami Deutsche Oper w Berlinie, Rundfunkchor Berlin, Solistenensemble Phoenix16, Winteroper w Poczdamie. Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Koncertuje niemal w całej Europie, a także w Chinach, RPA czy Izraelu, nie zapominając jednak o rodzinnej ziemi głogóweckiej. W 2017 r. współprowadził koncerty w ramach festiwalu beethovenowskiego.
Natalia RYGIEL
Uzdolniona, z ogromną charyzmą wokalistka zespołu Misscore (rock alternatywny, grupa lata lada chwila wyda debiutancką płytę), uczestniczka 8. edycji telewizyjnego show muzycznego The Voice of Poland.

 

 

FIRMA ROKU 2017 – kandydaci

Spółdzielnia Pionier w Prudniku
Powstała w 1951 spółdzielnia produkuje metalowe części samochodowe – obecnie wśród jej klientów znajdują się takie marki jak Fiat, Ford czy Suzuki. W 2017 roku Pionier wyróżniony został tytułem Gazeli Biznesu i Diamentu Forbesa. Prudnicki zakład zatrudnia ponad 160 osób.
Morawiec Transport w Głogówku
Morawiec Transport Sp. z o.o. to powstała w 1990 roku firma transportowa z Głogówka, dająca pracę ponad 300 osobom. Pojazdy z liczącej 200 ciągników siodłowych floty spedytora wypatrzyć można na drogach całej Europy. Firma zdobyła wiele nagród i wyróżnień, działa charytatywnie i wspiera sport, między innymi koszykarską Pogoń.
Ustronianka w Białej
Powstała w 1994 roku na bazie gminnej spółdzielni nowoczesna rozlewnia wód mineralnych w Białej zatrudnia obecnie 250 osób i jest filarem powszechnie znanej marki. Firma jest również znana ze swojej pozastatutowej działalności, w tym sponsorowania reprezentacji Polski w piłce nożnej i pomocy młodzieżowym drużynom prudnickiej Pogoni.
Bardusch Polska w Prudniku
Działający od 1998 roku w Prudniku polski zakład niemieckiego koncernu Bardusch zamuje się przygotowaniem odzieży roboczej m.in. dla fabryki Opla, zakładów Mondelez, Nestle, Nutricii, Lotte Wedel oraz Zakładów Azotowych Puławy. W Bardusch Polska pracuje 160 osób, z czego w Prudniku – 75.

 

WYDARZENIE ROKU 2017 – propozycje

Rok Jana Cybisa
Cykl wydarzeń w Głogówku i Opolu z okazji 120. rocznicy urodzin Jana Cybisa.
,,Belle Epoque” i ,,Najdłuższa Noc”
Pochodzący z Prudnika Maciej Dancewicz jest współscenarzystą filmu i współautorem książki kryminalnej, których akcje rozgrywają w dawnym Krakowie.
Były ,,Frotex” w strefie
Rząd decyduje o włączeniu do prudnickiej podstrefy ekonomicznej części terenów byłego „Froteksu”.
Jubileusz Tadeusza Soroczyńskiego
75. urodziny i 50. rocznica książkowego debiutu opolskiego poety. Było co świętować, więc i na jednym spotkaniu jubileuszowym się nie skończyło (Biała, Prudnik, Opole).
Nastolatka ruszyła na pomoc
Nastoletnia Monika Sieńczak ruszyła z pomocą mężczyźnie, który zasłabł przy drodze z Prudnika do Łąki. Próbuje ratować 58-latka, gdy ludzie przechodzą obojętnie. Dziewczyna z za swoją ludzką reakcję została nagrodzona przez starostę.
Komiks ,,Hexenberg: Ursula Hemmel”
Wydawnictwo autorstwa Artura Biernackiego i Jakuba Oleksowa, choć promuje lokalną historię z dawnego Prudnika, to jest skierowane do każdego w Polsce fana komiksu. Niecodzienna okazja promowania miasta na skalę ogólnokrajową.
Powstaje klasa patronacka kierowca-mechanik
Duże firmy transportowe objęły patronat nad nową klasą kierowca-mechanik w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku. Uczniowie mogli liczyć na spore przywileje.
20-lecie Euroregionu Pradziad
Polsko-czeski podmiot na stałe wpisał się w krajobraz ziemi prudnickiej, tym bardziej, że od początku jego polska stolica znajdowała się w Prudniku. „Pradziad” to nie tylko idee, ale również możliwości pozyskiwania w ramach projektów środków finansowych. I z tej możliwości ochoczo przez dwie dekady korzystano.
Zlot rodu Oppersdorffów (Głogówek)
Niecodzienne wydarzenie w Głogówku, którego efektem było spotkanie członków rodziny Oppersdorffów z całej Europy. W czasie kiedy trwał zlot w mieście nad Osobłogą odbywał się festiwal beethovenowski.
Finał Szlachetnej Paczki (Głogówek i Prudnik)
Wielka, ogólnopolska akcja z roku na rok zyskuje na popularności, również w powiecie prudnickim. Wolontariusze „Paczki” niosą wielu rodzinom nadzieję na lepsze jutro.
40-lecie Klubu Ludzi Piszących w Prudniku
Wielce zasłużona dla ziemi prudnickiej grupa poetycka konsekwentnie działa i wciąż przyciąga do siebie nowych twórców.
,,Kuchenne rewolucje” w Głogówku
Magda Gessler pomogła odnaleźć tożsamość kolejnej restauracji – tym razem do programu restauratorki zgłosiła się głogówecka restauracja ,,Rammer Jammer”, która do dziś funkcjonuje jako ,,Gar na gazie”.