Ważne zmiany w emeryturach pomostowych

6
(fot. pixabay)

Od nowego roku osoby, które po raz pierwszy podjęły pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze po 1 stycznia 1999 r., będą mogły wcześniej uzyskać emeryturę pomostową.

To efekt zmian w ustawie o emeryturach pomostowych, które wejdą w życie od początku 2024 r. Dotyczą osób, które wykonywały lub wykonują pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia. Prace w szczególnych warunkach to zawody związane z czynnikami ryzyka, które z wiekiem mogą z dużym prawdopodobieństwem spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia. Natomiast prace o szczególnym charakterze wymagają niezwykłej odpowiedzialności oraz wyjątkowej sprawności psychofizycznej. Są to takie zwody jak górnik, hutnik, rybak morski czy  pracownik sprawujący opiekę w domu opieki społecznej nad osobami dotkniętymi chorobą psychiczną, jak również kierowca autobusu, trolejbusu oraz motorniczy tramwaju w transporcie publicznym, a także ratownik medyczny i wiele innych zawodów.

W czerwcu 2023 r. w całej Polsce ZUS wypłacał 40,8 tys. emerytur pomostowych, z tego 1549 na Opolszczyźnie.

Aktualnie obowiązujące przepisy ustawy o emeryturach pomostowych pozwalają skorzystać z wcześniejszej emerytury na ogólnych zasadach osobie, która spełnia łącznie następujące warunki:

 • urodziła się po 31 grudnia 1948 r.,
 • ma okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat,
 • osiągnęła wiek wynoszący co najmniej 55 lat w przypadku kobiet i co najmniej 60 lat w przypadku mężczyzn,
 • ma okres składkowy i nieskładkowy (staż ubezpieczeniowy) wynoszący co najmniej 20 lat w przypadku kobiet i co najmniej 25 lat w przypadku mężczyzn,
 • przed 1 stycznia 1999 r. wykonywała prace w szczególnych warunkach lub prace
  o szczególnym charakterze, które zostały określone w ustawie o emeryturach pomostowych  (przepisy stosowane od 1 stycznia 2009 roku, z ustawy o emeryturach pomostowych) lub w ustawie emerytalnej  (przepisy stosowane przed 1 stycznia 2009 r. z ustawy emerytalnej), co najmniej przez 1 dzień.
 • po 31 grudnia 2008 r. wykonywała prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze z ustawy o emeryturach pomostowych, co najmniej przez 1 dzień.

Prawo do emerytury pomostowej przysługuje również osobie, która nie wykonywała po 31 grudnia 2008 r. pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, jeżeli na 1 stycznia 2009 r. miała wymagany okres 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienionej w załącznikach do ustawy o emeryturach pomostowych oraz spełniła pozostałe warunki wymagane do przyznania świadczenia.

Usunięcie z ustawy o emeryturach pomostowych warunku dotyczącego wykonywania prac w szczególnych warunkach lub prac o szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 r. daje możliwość nabycia prawa do emerytury pomostowej również osobom znacznie młodszym. Przyszli emeryci nie będą musieli wykazywać rozpoczęcia pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 31 grudnia 1998 r. Zniesienie tego warunku spowoduje, że prawo do emerytury pomostowej będą nabywały kolejne roczniki pracowników zatrudnionych przy pracach z ustawy o emeryturach pomostowych bez ryzyka, że nie nabędą prawa do wcześniejszego świadczenia tylko z tego powodu, że nie pracowały w określonych warunkach przed
1 stycznia 1999 r.

Po uchyleniu wygasającego warunku prognozowana liczba osób, które będą mogły przejść na emeryturę pomostową wyniesie: w 2024 r. – 7,3 tys., w 2029 r. – 4,0 tys., w 2033 r. – 4,8 tys.

Żeby nabyć prawo do emerytury pomostowej w dalszym ciągu konieczne będzie łączne spełnienie pozostałych warunków wymaganych do przyznania tego świadczenia z wyłączeniem uchylonego punktu.

6 KOMENTARZE

 1. Dzięki komu te pomostówki? Rudy wam dał czy to przepisy unijne? 13stą emeryturę przytulają wszystkie platfusy a ich dzieci dostają 500+.Biorą i narzekają ot ich logika.

 2. Czy szczegolne warunki dotycza tez osob siedzacych od rana na laweczce pod monopolem? pytam bo przeciez w zime ,pada deszcz, snieg ,wieje wiatr, a w tunelu jest przeciag ,mozna dostac odciskow od stania ,no i trzeba „przpracowac” ten jeden dzien, w tym panstwie tekturopodobnym

 3. Zyje TU od dziesiatek lat , nawet wypracowalem sobie glodowa emeryture , nic sie jednak nie zmienilo w podziale klasowym, jest Magnateria , Kler ,Pseudoszlachta , I Plebs! I tak od poczatku Powstania Panstwa Polskiego, w tej polskiej mentalnosci inaczej juz nie bedzie!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here