Duże zmiany w parafiach. Coraz więcej parafii z dojeżdżającymi duchownymi

9

Diecezja Opolska poinformowała o zmianach personalnych w parafiach, również na ziemi prudnickiej. Zmiany są duże i część z nich jest wynikiem niewystarczającej liczby duchownych.

Już w ubiegłym roku bp Andrzej Czaja odniósł się do malejącej liczby powołań kapłańskich i wynikających z tego konsekwencji: W całym dzisiejszym dostatku życia na Śląsku Opolskim dopadła nas jedna straszna bieda – wielki niedostatek powołań kapłańskich i zakonnych! W murach naszego seminarium jest zaledwie 28 kleryków naszej diecezji, 14 z diecezji gliwickiej i 1 kleryk z Togo, w Afryce. Biorąc pod uwagę fakt, że do święceń dochodzi połowa kleryków, można przyjąć, że nasze prezbiterium do roku 2027 wzbogaci się o 14 kapłanów. Tymczasem ze względu na ukończenie 75 roku życia, do 2030 roku odejdzie na emeryturę 72 kapłanów. Trzeba się także liczyć z tym, że niektórzy mogą wcześniej umrzeć bądź stan zdrowia nie pozwoli im na dalsze posługiwanie. Nie można też wykluczyć, że ktoś odejdzie z szeregów kapłańskich. I pytanie, co robić?

Jednym z rozwiązań jest wprowadzenie instytucji proboszcza ex currendo, czyli duchownego, który pełni posługę w więcej niż jednej parafii. Oznacza to, że parafie, jako jednostki podziału administracji kościelnej, nadal istnieją, natomiast proboszcz rezyduje w jednej z nich, a do innych dojeżdża. Tak stało się między innymi w Łące Prudnickiej, gdzie do miejscowej parafii będzie dojeżdżał proboszcz z Moszczanki.

Oto jakie zmiany dotyczą ziemi prudnickiej i miejscowych księży:

PROBOSZCZOWIE, ADMINISTRATORZY:

 • ks. Piotr BAŁOS – mianowany 1 sierpnia 2023 roku proboszczem Parafii św. Jana Chrzciciela w Izbicku; odwołany z urzędu proboszcza Parafii św. Jakuba Starszego w Lubrzy.
 • ks. Grzegorz BŁAWICKI – mianowany 1 sierpnia 2023 roku proboszczem Parafii św. Jadwigi w Szonowie oraz proboszczem ex currendo Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Klisinie; odwołany z urzędu wikariusza Parafii w Parafii bł. Czesława w Opolu.
 • ks. Krzysztof CIEŚLAK – mianowany 24 sierpnia 2023 roku proboszczem Parafii Wniebowzięcia NMP w Racławicach Śląskich; odwołany z urzędu proboszcza Parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Równem.
 • ks. Andrzej GLINKA – mianowany 24 sierpnia 2023 roku proboszczem Parafii Wniebowzięcia NMP w Biedrzychowicach; odwołany z urzędu wikariusza Parafii św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich.
 • ks. Grzegorz GŁOGOWSKI – mianowany 24 sierpnia 2023 roku proboszczem Parafii św. Michała Archanioła w Kotorzu Wielkim; odwołany z funkcji administratora Parafii Wniebowzięcia NMP w Racławicach Śląskich.
 • ks. Grzegorz KOKOT – mianowany 1 czerwca 2023 roku proboszczem Parafii Wszystkich Świętych w Brożcu; odwołany z urzędu proboszcza Parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Łące oraz z urzędu proboszcza ex currendo Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Jarnołtowie.
 • ks. Krzysztof MACIEJAK– mianowany 24 sierpnia 2023 roku proboszczem ex currendo Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Łące Prudnickiej.
 • ks. Andrzej MAJCHEREK – mianowany 1 sierpnia 2023 roku proboszczem Parafii św. Jakuba Starszego w Lubrzy; odwołany z urzędu proboszcza Parafii św. Jadwigi w Szonowie oraz ex currendo Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Klisinie.
 • ks. Krzysztof MATYSEK– mianowany 24 sierpnia 2023 roku proboszczem Parafii św. Mikołaja w Szczedrzyku; odwołany z urzędu proboszcza Parafii Wniebowzięcia NMP w Biedrzychowicach.
 • ks. Jan TOMASZEWSKI – mianowany 1 lipca 2023 roku administratorem Parafii św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy w Twardawie.
 • o. Jan TYBURCZY OSPPE – odwołany 17 czerwca 2023 roku z urzędu proboszcza Trójcy Świętej i Matki Bożej Częstochowskiej w Mochowie.
 • ks. Marcin UTZIG – mianowany 24 sierpnia 2023 roku proboszczem ex currendo Parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Lipowej; odwołany z urzędu proboszcza ex currendo Parafii św. Nikazego i Chrystusa Króla w Węży.
 • o. Kazimierz WYDMAŃSKI OSPPE – mianowany 18 czerwca 2023 roku proboszczem Parafii Trójcy Świętej i Matki Bożej Częstochowskiej w Mochowie.
 • ks. Józef Antoni ŻEBROWSKI MSF – mianowany 24 sierpnia 2023 roku administratorem ex currendo Parafii św. Nikazego i Chrystusa Króla w Węży.

WIKARIUSZE I REZYDENCI

 • ks. Kamil BANIA (pochodzi z Prudnika) – mianowany 24 sierpnia 2023 roku wikariuszem Parafii św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich; odwołany z urzędu wikariusza Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kluczborku.
 • ks. Wojciech KĘPKOWSKI – mianowany 24 sierpnia 2023 roku wikariuszem Parafii Narodzenia NMP w Głubczycach; odwołany z urzędu wikariusza Parafii Trójcy Świętej w Korfantowie.

NEOPREZBITERZY

 • ks. Paweł KUCHTA (pochodzi z Prudnika) – mianowany 24 sierpnia 2023 roku wikariuszem Parafii Przemienienia Pańskiego w Opolu.
 • ks. Krystian NOWAK – mianowany 24 sierpnia 2023 roku wikariuszem Parafii Trójcy Świętej w Korfantowie.

KAPŁANI EMERYTOWANI

 • ks.  Marcin MICHALSKI – odwołany 23 sierpnia 2023 roku z urzędu proboszcza Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Łące Prudnickiej i przechodzi na emeryturę.
 • Ks. radca duchowny Edward FIGIEL – odwołany 23 sierpnia 2023 roku z urzędu proboszcza Parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Lipowej i przechodzi na emeryturę.

9 KOMENTARZE

 1. Niech księża wezmą dużą część winy na siebie za to, że tak się dzieje a nie tylko narzekają i krzyczą z ambony na wiernych, że nie chodzą do kościoła, że nie ma powołań. Ja się temu nie dziwię bo to niemoralne życie i obłuda wielu z nich jest nie do zaakceptowania

 2. Nic dziwnego, że mało ludzi idzie do seminarium. Lewicowa propaganda robi swoje. Raz, że dzisiejsze dzieci są „niewierzące” bo uczenie ich religii to „mowa nienawiści”, a dwa, że bycie księdzem jest w tych czasach niebezpieczne. Żyjemy w czasach, w których księża są bici na ulicy, a kościoły są podpalane przez lewicowych terrorystów (tj. ludzi Tuska).

  • Niesamowite skąd takie informacje. Jakieś dowody czy tylko takie gadanie żeby skłócić lub zaistnieć. Takie wypowiedzi też na pewno nie pomagają.

  • Księża są bici na ulicy? To pochwal się, na jakiej ulicy ty mieszkasz, bo na mojej i w promieniu jakichś 100 km nie słyszałem, żeby ktoś bił księży. Natomiast to prawda, że skończyły się czasy jednoznacznego uwielbienia, przed Kościołem i jego wiernymi stoją zupełnie inne wyzwania, niż te sprzed 20-30 lat.

 3. Jednym z powodów braku powołań, to walka z pedofilią. Nie da się zamieść pod dywan różnorakie ekscesy związane z w/w problemami. Ludzie zaczynają omijać kościół -powód mieszanie polityki z biblią i nie tylko…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here