24. Wystawa Twórców Ludowych w Prudniku

1
(fot. Grzegorz Weigt)

W miniony weekend odbyła się w Prudniku 24. Wystawa Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko-Czeskiego. Zakończenie wystawy miało miejsce w niedzielę popołudniu. Burmistrz Prudnika dziękował wszystkim wystawcom, ale też artystom, pracownikom ASiP i POK, ZUK, ZWiK, Urzędu Gminy, zastępcy Jarosławowi Szóstce, Straży Miejskiej, osobom odpowiedzialnym za gastronomię, ochronie, publiczności. Podobnie długą listę podziękowań miała dyrektor ASiP, obok wspomnianych doceniła także ekipę ATJ Group (nagłośnienie). Był to także czas na podsumowanie konkursów i wręczenie nagród laureatom.

KONKURS NA NAJLEPSZĄ POTRAWĘ REGIONALNĄ:

– w kategorii „wyroby piekarnicze i cukiernicze” I miejsce zdobyła Hanna Sikora za ciasto „Stefanka”, wyróżnienie otrzymała Elżbieta Rinke z Walec za powidła z rabarbaru,

– w kategorii „dania gotowe (w tym: mięsne, mączne, zupy i inne)” I miejsce zdobyła Maria Żmija-Glombik z Walec za mielonkę wieprzową ze słoika, wyróżnienie otrzymał Wiesław Pytel za gałki gryczane z farszem z kaczki

– w kategorii „napoje alkoholowe i bezalkoholowe (nalewki, wino, piwo)” I miejsce zdobyła Małgorzata Goch za octy naturalne, wyróżnienie otrzymał Zbigniew Goch za wino z owoców.

Dodatkowo przyznane zostało wyróżnienie dla Martyny Tabaki za syrop z pędów i nalewkę. KONKURS NA NAJCIEKAWSZE STOISKO WYSTAWOWE:

– I miejsce: Beata Mokiejewska-Rogasik z Głubczyc; przędzenie i tkanie wełny,

– wyróżnienie: Pracownia Witrażowa Marek Chojnacki z Opola,

– wyróżnienie: Marzena i Arkadiusz Dziarmagowie; rękodzieło artystyczne.

Dodatkowo burmistrz Grzegorz Zawiślak uhonorował Dyplomami Uznania i drobnymi upominkami wystawców z ziemi prudnickiej, którzy przez wiele lat, często od początku istnienia wystawy są na niej obecni, promując i pielęgnując twórczość ludową. Uhonorowane osoby to: Maria Balicka, Halina Frankiewicz, Maria Galert, Teresa Pachacz, Irena Piętak, Józefa Szpytko, Jerzy Skowroński.

Udział w niej wzięło ponad 300 wystawców prezentujących różnorodne profesje, z różnych dziedzin rękodzieła, sztuki, rzemiosła (malarstwa, rzeźby, garncarstwa, metaloplastyki, koronkarstwa, haftu, biżuterii), uprawy roślin, zdrowej żywności i wielu innych. Wystawa otwarta została w piątek 2 czerwca, czynna była przez kolejne trzy dni (2-3-4 czerwca). Według licznika zamontowanego przy wejściu na teren wystawowy, stoiska odwiedziło ok. 20 tysięcy osób. Oprócz tego na scenie odbywały się występy artystyczne, były pokazy, warsztaty, można było pojeździć konno, czy skorzystać z dmuchańców. Była możliwość spróbowania smacznych potraw i nade wszystko okazja do znakomitych zakupów. Całość odbywała się w hali sportowej ASiP i terenach przyległych, przy ul. Łuczniczej 1.

Wystawa Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko-Czeskiego w Prudniku to nie tylko tak liczne wystawy i prezentacje, ale również występy artystyczne. Spotkania przy scenie plenerowej prowadziła kierownik ds. programowych Prudnickiego Ośrodka Kultury Joanna Korzeniowska. Występy artystyczne przygotowane zostały przez POKiBP pod kierunkiem dyrektor Sylwii Gawłowskiej-Müller. Pierwszego dnia na scenie zaprezentowali się: soliści Dziecięcego Studia Piosenki Prudnickiego Ośrodka Kultury, uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. K. Szymanowskiego w Prudniku, młody zespół Five Strings z Northeim, oraz Wiktoria i Grzegorz Wójtowicz (nostalgiczne covery). Drugiego dnia mogliśmy posłuchać zespołu młodzieżowego Combo, prudnickich seniorów „Seniorzy dla miasta”. Był solowy recital Antoniego Węglarza z największymi przebojami polskiej muzyki lat 70. I 80., występ Wojciecha Kroczaka (od klasyki do rocka), Weronika Giemza, znakomity Kacper Haczkiewicz na skrzypcach i coraz bardziej popularny Duet Euforia, w składzie: Maja Łukasik i Arkadiusz Pucek. Trzeci dzień to ponownie prezentacja Dziecięcego Studia Piosenki Prudnickiego Ośrodka Kultury, zawsze mile widziana Kapela Podworkowa „Lewiniacy” i znakomity koncert Zespół NIVEL (rock, jazz, folk w jednym).

Oficjalne otwarcie miało miejsce w piątek. Wszystkich gości powitał burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak i dyrektor Agencji Sportu i Promocji Prudnik Małgorzata Halek. W otwarciu towarzyszyli im: Konsul Honorowy Republiki Czeskiej w Opolu Artur Żurakowski, starosta prudnicki i prezes Euroregionu Pradziad Radosław Roszkowski, zastępczyni burmistrza Krnova Monika Dudová, zastępczyni burmistrza Bruntála Lenka Flekačová, radny miasta Northeim Marek Wischnewski (obecny był także inicjator wielu partnerskich wydarzeń Matti Dahms), senatora RP Jerzego Czerwińskiego reprezentował Dariusz Kolbek, poseł RP Katarzynę Czocharę reprezentowała Wiktoria Mielniczek. Gości oficjalnych było zresztą więcej, m.in. przewodnicząca Rady Miejskiej w Prudniku Alicja Isalska, wiceprzewodniczący Edward Mazur, radni gminni i powiatowi, prezesi spółek gminnych, dyrektorzy i kierownicy instytucji samorządowych, służb mundurowych, sołtysi.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here