Zaproszenie. W kręgu najstarszych miast Śląska

0

Po siedmioletniej przerwie wraca na ziemię prudnicką konferencja naukowa poświęcona średniowiecznym dziejom regionu. Tym razem badacze skupią się na historii Białej.

W 2016 r. w Prudniku odbyła się konferencja zorganizowana przez tamtejsze muzeum pod tytułem: „760 lat początków miasta Prudnika”. Podobna tematyka, jeśli chodzi o czasy, poruszona zostanie 24 maja w Białej. Miejsce nie jest przypadkowe, ponieważ konferencja jest jednym z wielu elementów przygotowywania się tego miasta do obchodów 800-lecia w 2025 r. Podczas konferencji pod hasłem: „W kręgu najstarszych miast Śląska – lokacje na prawie niemieckim” swoje wykłady przedstawią: prof. Joanna Rostropowicz, prof. Anna Pobóg-Lenartowicz, prof. Ralph Wrobel, ks. dk. dr Marek Dziony oraz Weronika Wiese. Tak znakomite grono prelegentów zapewnia ekspercki poziom spotkania. Wykład będą dotyczyć średniowiecznych lokacji miast, sytuacji Niemców w Polsce na przestrzeni wieków, najdawniejszych dziejów Białej oraz stosunków językowych na Górnym Śląsku.

Wykłady odbędą się w Centrum Społeczno-Kulturalnym (były kościół ewangelicki). Początek o godz. 10.00. Obowiązują zapisy – tel. 77 438 70 26.

Organizatorami konferencji są: Gmina Biała i Gminne Centrum Kultury w Białej. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: starosta prudnicki Radosław Roszkowski, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Opolu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here