Wyprawy malarskie Darii Rzepieli

0
(fot. Grzegorz Weigt)

Daria Rzepiela mieszka i pracuje w Krakowie, podróżuje po świecie, ale pochodzi z Prudnika. Nareszcie też mamy w naszym mieście jej pierwszą tak dużą wystawę obrazów. Jak wynika z zapowiedzi, jesienią możemy oczekiwać kolejnej, tym razem wspólnej z mężem Tomaszem Wełną. I choć to pierwsza wystawa Darii Rzepieli w Prudniku, to poprzez swoją twórczość projektową jest ona obecna w naszym mieście, np. w starostwie powiatowym czy w kościele Miłosierdzia Bożego.

Tymczasem wczoraj, w piątek 12 maja Prudnicki Ośrodek Kultury zaprosił na wernisaż wystawy malarstwa Darii Rzepieli pt. „Wyprawy malarskie”. Obrazy, aż do sierpnia możemy oglądać w „Galerii na poddaszu” w Pałacu Fränkla w Prudniku. Możemy? Nie ma innej możliwości, to piękna wystawa, bardzo bogata, różnorodna, obowiązkowa! „Wyprawy malarskie”, to wystawa prezentująca wybrane prace, powstałe w różnych miejscach świata, od Prudnika po Nowy York, w różnym czasie, na przestrzeni 20 lat twórczości artystki.

Daria Rzepiela zajmuje się sztuką przestrzeni; podejmuje interdyscyplinarne działania w obszarze sztuki, designu, animacji i nauki. Artystkę interesują pozawerbalne i wieloznaczne narracje, oparte na relacjach elementów wizualnych i interakcji z widzem. Eksperymentuje z przypadkiem i percepcją. Studiowała w École Supérieure d’Arts Graphiques et d’Architecture Intérieure ESAG – Académie Julian – Penninghen w Paryżu, oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie: na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego, a także Wydziale Architektury Wnętrz, gdzie w 2009 roku uzyskała stopień doktora w zakresie sztuk projektowych. Urodzona w Prudniku. Członkini ZPAP okręgu krakowskiego. Prowadzi również warsztaty artystyczne (m.in dla Fiver Fundation NY, USA, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Film Spring Open, Fundacji Etiuda&Anima). Inspiracje, hobby, zainteresowania poza sztuką: storytelling, filozofia, podróże, Daleki Wschód, muzyczne improwizacje.

Wystawę w Prudniku Otworzył burmistrz Grzegorz Zawiślak oraz duet „Euforia” (muzyka bardzo na miejscu). Nie mogło w takiej chwili zabraknąć dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej dr Sylwii Gawłowskiej-Müller. Artystkę wprowadziła kurator wystawy Agata Wilczek. Gości z Prudnika i okolic dalszych i bliższych było wielu. O wystawie będziemy jeszcze pisać w „Tygodniku Prudnickim”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here