Noc Muzeów ze smokami

0
(fot. Grzegorz Weigt)

W piątek 12 maja Muzeum Ziemi Prudnickiej zaprosiło na kolejną odsłonę Nocy Muzeów. W głównej siedzibie muzeum – w Arsenale trwały warsztaty Jak to się kiedyś pisało (warsztaty pisania piórkiem i atramentem) oraz  Wycinanki (warsztaty artystyczne z Julią Datchenko), czynne były wystawy „Prudnik na papierze – wystawa archiwalnych map i planów miasta” oraz „Papier prawdę ci powie – wystawa dokumentów cechowych z XVIII i XIX w.”, można było też sobie pozwiedzać cale muzeum z Wieżą Katowską i nocnym wyjściem na taras widokowy, a w końcu zrobić pamiątkowe zakupy. To wszystko w godzinach 20.00-24.00.

Wcześniej otwarta została wystawa wycinanek ukraińskich twórczyń: Julii Datchenko, Liubov  Datchenko oraz Viry Datchenko (mama i dwie córki), pt. „Zabić smoka”. W wyobraźni trzech kobiet zrodziły się fantastyczne istoty, które zmaterializowały się w papierowej formie. Smok nie jest przypadkowy, to prace powstałe po przyjeździe do Polski, w efekcie rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Za nami wernisaż, ale wystawa, do początku czerwca czynna jest  w Galerii Sztuki Hanny Bakuły „No Ba!” (Rynek 2 w Prudniku; wejście od ul. Kościelnej). Na wystawę podczas jej otwarcia zapraszali: burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak i dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej Marcin Husak. Obecna była Izabela Jasińska z Działu Edukacji Muzealnej Muzeum Śląska Opolskiego oraz Bogdan Jasiński z Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu, którym zawdzięczamy przyjazd ukraińskich artystek do Prudnika.

Julia Datchenko (ur. 25.08.1971 w Dreźnie); jest docentem w Katedrze Językoznawstwa Ogólnego i Słowiańskiego Wydziału Filologii Ukraińskiej i Obcej oraz Historii Sztuki Dnieprzańskiego Uniwersytetu Narodowego im. Ołesia Honczara. Uczy języka starosłowiańskiego, podstaw teorii komunikacji słownej, teorii i praktyki tłumaczenia, języka polskiego i serbskiego. Wiedzę i umiejętności z zakresu pisankarstwa i wycinanki zdobyła od Andrija Pushkariewa. W 2011 r. prowadziła badania nad tradycyjnymi pisankami stepowej Ukrainy, badała kolekcję pisanek przełomu XIX i XX w. pochodzącą z rodzimego regionu (obecnie w zbiorach Narodowego Muzeum Historycznego im. D. Jawornickiego w Dniepropietrowsku). Efektem pracy jest książka „Pisanki Jekaterynosławszczyzny” i repliki pisanek wielkanocnych powiatu Pawłogradskiego (z 1909 r.) oraz regionu Synelnikowskiego (z drugiej połowy XX w.). Od 2015 r. jest członkinią Narodowego Stowarzyszenia Twórców Sztuki Ludowej Ukrainy. Uczestniczyła w wielu wystawach ogólnoukraińskich i międzynarodowych (m.in. w Polsce, Litwie, Bułgarii i Węgrzech). Prowadzi kursy pisankarskie i wycinankarskie. Jest członkinią jury regionalnych konkursów dziecięcych „Z Ukrainą w sercu”, „Poznaj i pokochaj swój kraj” w kategoriach pisankarstwo i wycinanka. Stale prowadzi konsultacje, seminaria i nauczycielskie kursy dla środowisk sztuki ludowej.

Liubov  Datchenko (ur. 18.10.2000 r. w Dnieprze); studiuje grafikę na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie. Jest członkinią Związku Twórców Sztuki Ludowej Ukrainy.

W 2019 r. prowadziła w Bułgarii warsztaty dla dzieci i dorosłych. Brała udział w wystawach, konkursach, festiwalach kulturalnych w Ukrainie, Bułgarii i Polsce. Zdobywała nagrody w konkursach pisankarskich, malarskich i wycinankarskich. Pracuje nad obrazami słowiańskiej mitologii.

Vira Datczenko (ur. 10.10.2011 r. w Dnieprze); jest uczennicą Publicznej Szkoły Podstawowej nr 31 im. UNICEF w Opolu. Lubi muzykę, sport, pisankarstwo i wycinankę. Brała udział w wystawach i konkursach w Ukrainie i Polsce. Zdobyła drugie miejsce w XXXII Wojewódzkim Konkursie Plastyki Obrzędowej „Opolskie Kroszonki i Pisanki 2023”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here