Dąb z historią

0
(fot. Grzegorz Weigt)

Wtorek 2 maja, w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Biało-Czerwona posłużyła tego dnia także do odsłonięcia pamiątkowej płyty przy posadzonym właśnie Dębie Papieskim. Zresztą nie tylko papież św. Jan Paweł II jest patronem tego wydarzenia, ale i rocznica wybuchu III powstania śląskiego (2/3 maja do 5 lipca 1921) i przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Przywołana została także pamięć błogosławionego Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego.

Dąb posadzony został w sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie. Obok niego stoi wspomniana tablica z napisem: >Dąb Papieski. Potrzeba nam dzisiaj wiary, która góry przenosi, miłości, która wszystkich jednoczy i nadziei, która nigdy nie zawodzi. Bł. Kardynał Stefan Wyszyński. Dar Polskich Leśników. „Dąb Papieski”, został pobłogosławiony 27 października 2021 r. przez Papieża Franciszka podczas pielgrzymki leśników Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach do Watykanu w roku 100. rocznicy powrotu Górnego Śląska do Macierzy. Prudnik, 2 maja 2023 r.<

W skromnej uroczystości, pod parasolami, ale w otoczeniu pięknej, wiosennej przyrody, uczestniczyli: dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Damian Sieber, Nadleśniczy Nadleśnictwa Prudnik Jarosław Myśliński, wiceburmistrz Prudnika Jarosław Szóstka oraz gwardian klasztoru franciszkanów i kustosz sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie o. Dawid Zmuda. Dokonali oni symbolicznego posadzenia dębu, odsłonięcia płyty pamiątkowej, ojciec Zmuda także poświęcił upamiętnienie. Dyrektor RDLP w Katowicach przekazał również kustoszowi sanktuarium pamiątkowy certyfikat potwierdzający poświęcenie dębu przez papieża.

Podczas spotkania wprawdzie padało, jednak jak powiedział dyrektor Damian Sieber: – Leśnicy mają pogodę, albo dobrą, albo bardzo dobrą.

Mimo więc chłodnej aury, było ciepło. Jak wspomniano podczas tego spotkania: – Dęby Papieskie to drzewa szczególne, ich sadzenie w różnych miejscach Polski ma na celu upamiętnienie ważnych wydarzeń w historii narodu polskiego. Ojciec Zmuda dodał: – Są takie dęby, które są szczególne, jak ci ludzie są szczególni. Leśnicy rozpoczynają w tym roku obchody stulecia powstania Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe (powołane w 1924 roku). To kolejna okazja, z którą pojawią się pewne wydarzenia w przyszłym roku, także w Prudniku. Warto przypomnieć, że Dąb Papieski posadzony został już wcześniej przy siedzibie Nadleśnictwa Prudnik przy ul. Dąbrowskiego. Pierwsza akcja sadzenia dębów przeprowadzona była przez Lasy Państwowe w 2004 roku, wówczas żołędzie pod drzewa poświęcił Ojciec Święty Jan Paweł II. W samym sanktuarium rosną już także Buki Kardynalskie dedykowane bł. kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here