300 złotych dla sołtysów, ale dopiero na emeryturze

0

Państwo zacznie wypłacać sołtysom emerytalne świadczenie pieniężne. 300 złotych miesięcznie. Posłowie PiS odrzucili poprawkę PO by świadczenie dotyczyło sołtysów pełniących obecnie tę funkcję.

Uchwałę na ten temat Sejm przyjął w piątek. Świadczenie „będzie przysługiwało osobom, które sprawowały tę funkcję przez co najmniej dwie kadencje, nie krócej niż 8 lat. Dodatkowy warunek to wiek, w przypadku kobiet co najmniej 60 lat, mężczyzn – co najmniej 65 lat.”- informuje Polska Agencja Prasowa. Nie przeszła poprawka Ryszarda Wilczyńskiego (Platforma Obywatelska), która zakładała, że świadczenie otrzymywałaby każda osoba pełniąca obecnie funkcję sołtysa.

Świadczenie, na wniosek zainteresowanego i wypłacane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego będzie corocznie rewaloryzowane.

Obecnie sołtysi, w zależności od prawa lokalnego (gminnego), otrzymują prowizję od zebranych podatków oraz, jeśli tak zdecydowała rada gminy, dietę. Od dawna samorządy starają się uatrakcyjnić finansowo funkcję sołtysa, ponieważ zainteresowanie jej pełnieniem jest coraz mniejsze. Sołectwo ma rangę jednostki pomocniczej samorządu terytorialnego, bez etatów, a działalność sołecka ma charakter społeczny.

W powiecie prudnickim są 73 sołectwa, najwięcej w gminie Biała – 28, najmniej Prudnik – 10.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here